Wpisz i kliknij enter

Szlazak, Territorial Gobbing & Diurnal Burdens oraz Centrul Isteric

Idealny moment.

Takich zbiegów okoliczności nie można zaprzepaścić. Znacie lepszy moment na słuchanie nowości z Czaszki kiedy wszyscy będą słuchać nowej płyty Adele? Ten mały, a jakże prężny, wydawca co i rusz serwuje muzykę daleką od głównego nurtu. Muzykę, która powodować umie zagubienie słuchacza. Nie starcza mi wyobraźni, żeby wyimaginować sobie, że takie dźwięki mogą stać się centrum muzycznego biznesu. To nawet lepiej. Z poniższej trójki płyt każda zasługuje na wsłuchanie się.

Szlazak, czyli Nick Edwards (lub Ekoplekz), zafundował nam na „Aethertalk” cztery dość złożone utwory. Tym razem występuje sam (tu w duecie z Januszewskim). Mamy więc tu przegląd przeróżnych form eksperymentalnych zahaczających o dub. Dobrze uchwycone zostało to w „Outersphere”, który należy do najmilszych z płyty. Mnie bardziej przykuwa utwór tytułowy, który wszystko podporządkowuje monotonnej rytmice. Dwa początkowe utwory – „Siren” oraz „Mantrols” – są wystarczająco zniekształcone, aby przykuć uwagę osób szukających intrygujących brzmień.

Szlazak – Aethertalk | Czaszka 2021
Bandcamp
FB Czaszka

Tu będzie znacznie trudniej. Album duetu Territorial Gobbing & Diurnal Burdens jest ambasadorem musique concrete. „Disappearerest” to złowrogi kolaż dźwiękowy, który wywołuje ciarki tu i ówdzie. Najchętniej przywołałbym przykład z dziedziny gier komputerowych, czyli grę Fallout. W trakcie słuchania czułem się jakbym grał w nią. Chodzi mi o ten specyficzny klimat opuszczenia i bezkresnego pustkowia. Wszędzie natknąć się można na zardzewiały złom („formica table hole”), a z dźwięków najbardziej frapujące są te przynależne odbiornikom radiowym („spirograph suicide note”). To na pewno nie jest propozycja dla wszystkich. Nie bojących się radykalizmu – zapraszam.

Territorial Gobbing & Diurnal Burdens – Disappearerest | Czaszka 2021
Bandcamp
FB Czaszka

Na koniec prawdziwa bomba. Rzecz tak dalece odjechana i fascynująca, że trudno się oderwać. Centrul Isteric (Gili Mocanu lub Somnoroase Păsărele) stworzył wysoce uwodzicielski awangardowy album, który przypomina kabaret w oparach narkotyków. Dwuczęściowy podział materiału na „Death” i „Life” sugeruje brzegowe doświadczenia i tak poniekąd się dzieje. Wplątanie się w muzykę Centrul Isteric jest zasadniczo proste, ale wyplątanie się praktycznie możliwe. Oszałamiający album zabiera nas do przedziwnego świata nasączonego psychodelikami i baśniowością Lewisa Carrolla, gdzie pod koniec na scenę wkracza nawet opera. To już nie jest artystyczne ryzyko, to czyste szaleństwo!

Centrul Isteric – PASS​/​PORT | Czaszka 2021
Bandcamp
FB
FB CzaszkaJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy