Wpisz i kliknij enter

Alva Noto – HYbr:ID Vol. 1

Początek nowej serii.

Źródła powstania najnowszego dzieła niemieckiego muzyka należy wypatrywać w Operze Berlińskiej, a dokładnie we współczesnym spektaklu baletowym „Oval”, do którego miał stworzyć muzykę.

„HYbr:ID Vol. 1” to przestrzenny, ultrafuturystyczny, nieoczywisty i abstrakcyjny ambient z elementami modern classical. Harmonijna delikatność przenika się tutaj z całą gamą różnorodnych zabiegów dźwiękowych, które możemy zbiorczo zdefiniować jako szum, nois, chropowatość czy szelest.

Rytm na HYbr:ID Vol. 1 jest efemerycznym nomadem, który jest w pewnych momentach wybudzany by potem zniknąć wręcz niezauważalnie. Oś albumu stanowi żonglerka mikro-dźwiękiem, która polega na charakterystycznej dla Alva Noto edycji mikro ziaren. Rozbudowane konstrukcje dźwiękowych pikseli mogą być sprowadzane z abstrakcyjnego piedestału do takich konkretów jak gnieciony śnieg, uszkadzany papier, palący się plastik, wiatr w mikrofonie.

Cykająca chropowatość przywołuje skojarzenia z twórczością duńskiego Opiate, którego wydawnictwa wychodziły również spod skrzydeł labelu Raster-Noton. (Zaś w 2001 r. Alva Noto wraz z Opiate ‎wydali wspólny mini album zatytułowany „Opto Files”). HYbr:ID Vol. 1 jest osnuty glitchowymi pasmami i kruchymi mikro-trzaskami, które nie emanują zbyt przesadnie.

Równie ważną składową nowego albumu jest przestrzeń, która w odbiorze stwarza warunki do lewitacji, bezwładu, wyciszenia, odcięcia się. Nadaje muzyce coś w pokroju jednostajnego oddechu, bezkresnego kosmosu. Harmonia i spokój zdecydowanie są nadrzędne wobec rozrzedzonych granularnych zniekształceń.

Założeniem przy produkcji nowego albumu było oddanie w muzyce pierwiastka nauki, analogii z astrofizyką. Chodzi dokładnie o poszukiwanie formy, która mogłaby zapisać dźwiękiem pewne zjawiska.

Nowy album Alva Noto z chłodną, harmonijną równowagą, przemyca elementy mrocznego niepokoju, technologicznego brudu i nieregularności. Eksperyment w kategorii minimal bardzo ciekawy. W kategorii Alva Noto, eksperymentu brak, co wielbicieli twórczości Carstena wcale nie zasmuci.

Alva Noto
12.11.2021 | NotonJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy