Wpisz i kliknij enter

TV Victor – GRV Vol. 2 & 3

Powrót weterana.

Jednym z niewielu artystów, których twórczość promuje od trzech dekad berliński Tresor jest TV Victor. Pod pseudonimem tym kryje się Udo Heitfelt. Jako wykształcony pianista i gitarzysta, zaczynał on swoją muzyczną przygodę na fali Nueue Deutsche Welle, występując w pierwszej połowie lat 80. we flirtującym z industrialem zespole Didaktische Einheit. Nic więc dziwnego, że drogi artysty skrzyżowały się z drogami Dimitriego Hegemanna, który grał wówczas w post-punkowej grupie Leningrad Sandwich i organizował pierwsze edycje Berlin Atonal Festivalu.

Obaj panowie szybko przypadli sobie do gustu i założyli własny zespół. No Zen Orchestra grał psychodelicznego rocka, mocno zanurzonego w elektronice wywiedzionej z kraut rocka. Grupa nagrała pod koniec lat 80. dwa albumy – i poszła w rozsypkę. Heitfelt i Hegemann trzymali się jednak razem. Kiedy ten drugi założył wytwórnię Tresor, w jej katalogu pojawił się niebawem ten dpierwszy – pod pseudonimem TV Victor. Popularność przyniosła mu trylogia „Trance Garden” z 1994 roku, na której dokonał efektownej syntezy motorycznego techno i kosmische musik.

Od tamtej pory TV Victor regularnie zasilał swymi nagraniami katalog Tresora. Nic więc dziwnego, że kiedy wytwórnia zaczęła w zeszłym roku celebrować swoje trzydziestolecie, znalazło się wśród jubileuszowych wydarzeń miejsce na nowe wydawnictwo niemieckiego weterana. Nie jest to album, ale dwie EP-ki zatytułowane „GRV Vol 2 & 3”. Stanowią one kontynuację sesji TV Victora dla Non Standard Productions z 2010 roku. Firma Tobiasa Freunda wydała wówczas „GRV Vol. 1”, odsłaniającą bardziej klubowe wcielenie muzyki Heitfelta.

Inaczej rzecz się ma z dwoma nowymi częściami. „GRV Vol. 2” przynosi cztery premierowe nagrania. „Tr 6” i „Tr 8” to utwory typowe dla TV Victora, łączące tribalowy puls z przestrzennymi partiami syntezatorów o lekko etnicznym zabarwieniu. „Tr 7” zaskakuje w tym kontekście wykorzystaniem hip-hopowego bitu, a „Tr 4” – mechaniczną rytmiką bliską industrialowi. Równie urozmaicony charakter mają utwory z „GRV Vol. 3”. Płyta zaczyna się od rozedrganego breakbeatu („Tr 5”), by potem zwrócić się w stronę transowego kraut rocka, uzupełnionego kosmiczną elektroniką („Tr 13-13” i „Tr 13-1”). Tylko jednemu nagraniu blisko tu do techno – „CD120 GRV5”.

Dziewięć premierowych kompozycji TV Victora z jednej strony oddaje jego najważniejsze fascynacje: hipnotyczną rytmiką i analogową elektroniką w stylu Klausa Schulze czy wczesnego Tangerine Dream. Z drugiej strony są to stosunkowo krótkie nagrania – i w tej formie nie pokazują w pełni kreatwnych możliwości swego autora. Heitfelt najlepiej czuje się w albumowym formacie, kiedy jego utwory mogą trwać po dwadzieścia minut. Tu tak się nie dzieje – przez co kompozycje artysty sprawiają wrażenie na siłę skróconych.

Tresor 2022

www.tresorberlin.com

www.facebook.com/tresorberlin

www.tv-victor.deJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy