Wpisz i kliknij enter

Fetlar – Inner Forensics

Mechaniczna aura.

Łatwa przyswajalność materii muzycznej rodzi we mnie, jako odbiorcy, podejrzenia, że oto ktoś myśli o szerszej publiczności (patrz: kalkuluje) albo gorzej, nie potrafi w eksperymenty. Tymczasem przyjemność ze słuchania jest przecież jedną z najbardziej nieuchwytnych, ale zarazem i najbardziej pożądanych cech. Tak sobie o tym rozważałem w trakcie słuchania płyty „Inner Forensics” Fetlara, czyli Mateusza Lubiewskiego znanego chociaż z duetu Kempa Lubiewski.

To dość krótka płyta kryjąca w sobie wiele interesujących elementów, które bydgoski muzyk z wielką inteligencją oraz intuicją poukładał w swoich kompozycjach. Piszę o jego autorstwie, a powinien – z uwagi na informacje prasowe – zaznaczyć, że niebagatelną rolę odegrały nowinki techniczne. Chodzi tu o aplikacje, które magazynują ogromne ilości danych i używają techniki uczenia maszynowego (choćby Magenta). Zapewniam jednak, że Lubiewski panuje niepodzielnie nad całością.

Sama sztuczna inteligencja nie wymyśliłaby przecież, żeby udać się w stronę dokonań Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia celem poszukiwań dźwięków futurystycznych. Tam właśnie powstało ich multum, a dziś sample stamtąd stanowią podłoże „Inner Forensics”. Warstwa rytmiczna i retro chłód całości to właśnie efekt znakomitego wyczucia twórcy, a także dowód na to, że ludzka inwencja ciągle jest na topie i to pomimo sporego wysiłku, aby całość uginała się wręcz od mechanicznej aury.

Nie zamierzam wyróżniać żadnego z utworów, gdyż album najlepiej wybrzmiewa w całości. Muzykę cechuje wyraźna stabilność i wysoki poziom złożenia przy, powtórzę, ujmującej lekkości słuchania. Lubiewski zadbał też, żeby jego muzyka nie straciła dynamiki i nie utknęła w roli umilacza tła. Zbyt wiele tu niekonwencjonalnych zagrywek, współczesnych zabaw z dekonstrukcją, a także szerokiej wizji, którą na etapie realizacji pomagał wypracować Jakub Ziołek. Najlepszą recenzją niech będzie to, że w momencie końca płyty natychmiast chce się włączyć jej początek.

Opus Elefantum | 2022
Bandcamp
FB
FB Opus ElefantumJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy