Wpisz i kliknij enter

Danza Cosmos – Des voix de loin de près

Improwizacja na podglądzie.

Fundamentem projektu Danza Cosmos jest francuski multiinstrumentalista Heddy Boubaker urodzony w 1963 roku w Marsylii. Zaczynał od grania rocka/punka na gitarze elektrycznej. Stopniowo przerzucił się na saksofon altowy, by następnie wybrać saksofon basowy – podążając w stronę muzyki improwizowanej. Kolejny przełom w jego artystycznym życiu nastąpił w 2011 roku, kiedy to zostawił saksofon na rzecz analogowego syntezatora modułowego. A jakieś sześć lat temu ponownie dokonał wolty, łapiąc za gitarę basową i gitarę elektryczną. Wraz z tym ostatnim zrywem Boubaker powrócił też do tworzenia muzyki bardziej skomponowanej, szczególnie z zespołem Èch.

Danza Cosmos
Heddy Boubaker, fot. mat. prasowe

Na przestrzeni ostatnich kilku dekad Boubaker występował na scenie z wieloma cenionymi artystami z kręgu muzyki improwizowanej, wśród nich m.in. M. Doneda, O. Yoshihide, Sachiko M, J-L.Guionnet, E. Prevost, B. Ulher, P. Battus, Lê Quan Ninh, D. Lazro, M. Kerbaj, C. Thomas, S. Beresford, E. Chadbourne, C. Abdenour, C. Wodrascka, J-L.Cappozzo. Założył też wytwórnię Un Reve Nu i od wielu lat jest bardzo aktywnym organizatorem różnych festiwali (np. Sonic Protest w Tuluzie, Sonorités/Noïse).

Na płycie Des voix de loin de près oprócz Boubakera (gitara elektroakustyczna) usłyszymy jeszcze trzech innych instrumentalistów: Laurenta Avizou (klarnet, banjo, efekty, wokal), Rodolphe’a Collange’a (elektroakustyka, syntezator, efekty) i Youssefa Ghazzala (kontrabas). Co ciekawe, korzenie muzyków Danza Cosmos, z wyjątkiem tego ostatniego, prowadzą do muzyki rockowej, punkowej czy metalowej.

W kompozycjach Danza Cosmos da się wyczuć post-rockowe pazury (m.in. w Au hazard du Radar de Ouarzazate), ale wbite w eksperymentalną  tkankę oblepioną silnym idiomem dekonstruującym utarte porządki. Artyści płyną nurtem swobodnej improwizacji z rozwidleniem ku muzyce dronowej, elektroakustycznej, konkretnej i elektronicznej. Są też wyśmienite fragmenty w całości oparte na akustycznej improwizacji, wsłuchajcie się np. w Le Temps Dérive czy Captain Duckheart. Bardzo ciekawie wypada również utwór Petits Kangourous des Survivants wypełniony klarnetowymi repetycjami, gitarowymi dysonansami i powarkującą elektroniką wspartą smyczkującym kontrabasem. Sprawdźcie koniczynie wielowarstwowość przekazu Des voix de loin de près, rozwarstwiając ten materiał i następnie składając go w jeszcze inną całość.

Petit Label | maj 2022

 

FB Danza Cosma: www.facebook.com/danzacosmos
Strona Heddy Boubaker: www.heddy.boubaker.free.fr
Strona Petit Label: www.petitlabel.com
FB Petit Label: www.facebook.com/PetitLabel


Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy