Wpisz i kliknij enter

Ohio – Drift Of Summer

Muzyka do leżenia.

W duchu współczesnej mody na tworzenie różnego rodzaju playlist (w czasach młodości niżej podpisanego robiło się składanki, że tak niczym wuj zabrzmię) pewnie dałoby się zrobić „muzykę do leżenia”. Skojarzenia wędrować mogą od zwykłego lenistwa aż po wyciszenie lub kontemplację. I ja mam taką prywatną kategorię płyt, ale traktuję je nieco inaczej. Chodzi o muzykę, której słuchacz boi się zepsuć gwałtowniejszym ruchem ze swej strony, a leżenie właśnie gwarantuje potrzebny bezruch ciała. Do tej kategorii zaliczam chociażby słynny album zespołu Lotto „Elite Feline”, a od teraz i „Drift Of Summer” duetu Ohio.

Zespół tworzą Taylor Deupree, czyli założyciel wytwórni 12K, oraz Corey Fuller, który dla niej nagrywał. Nazwa odnosząca się do jednego ze stanów Ameryki wzięła się stąd, że obaj urodzili się właśnie w Ohio. Chęć grania prostych, acz interesujących rzeczy, przybliżył obu twórców do wzajemnej współpracy. Celem nagrania drugiej płyty wybrali się Bellingham w stanie Waszyngton, gdzie latem 2022 roku mieli dostęp do zabytkowego syntezatora Arp-2500.

Na skutek swoich badań uzyskali powtarzający się motyw, który postanowili przekuć na jeden długi utwór o silnie medytacyjnym charakterze. Nie podzielili swojej pracy na drobne części, ale postanowili rozciągnąć ją na lekko ponad pół godziny. Warto zwrócić uwagę, że minimalistyczna aura towarzysząca „Drift Of Summer” podyktowana była ujmującą prostotą prac Agnes Martin (patrz okładka albumu).

Utwór jeden, ale wrażeń znacznie więcej. Przede wszystkim słychać precyzyjną harmonię i jednorodną strukturę utworu. Choć nie brakuje intrygujących dodatków albo zaskakujących chwil. Chwil, które należą do tych półprzeźroczystych, które budzą nasze zastanowienie czy są tym co słyszymy, czy raczej tym co uspokojony i senny umysł nam podsuwa. Człowiek dryfuje w trakcie słuchania, nie chce przeszkadzać muzykom, a przede wszystkim chce usłyszeć ten cudowny dźwięk starego syntezatora. Mała rzecz, a cieszy.

12K | 2022
https://12kmusic.bandcamp.com/album/drift-of-summer-2
https://www.facebook.com/12k.label







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Kedr Livanskiy – nasza rozmowa

Spotkaliśmy się na chwilę przed jej występem w warszawskiej Miłości, by Yana opowiedziała o początkach swojej drogi muzycznej, szczególnych źródłach inspiracji, a także o tym, dlaczego