Wpisz i kliknij enter

RSS B0Y 1 – H0L0

Nie trzyma dyscypliny.

Skoro wszystko tak pędzi dookoła, to inaczej w muzyce być nie może, albowiem – tu banał – nie powstaje ona w próżni, a szczelnie przylega do czasów, w których powstała. Takim pędzącym przypadkiem jest RSS B0Y 1, który w ubiegłym roku nagrał znakomitą płytę „MYTH0L0GY”, później nieco gorszą „BELLS 0F RESISTANCE”, a już w tym roku pojawia się „H0L0”. I z nią przypadek jest ciekawy, gdyż zawiera materiał nagrany podczas intensywnych sesji do „MYTH0L0GY”. Słowo „outakes” brzmi lepiej niż „odrzuty”, które u nas mają negatywne znaczenie.

Wczytując się w opis płyty możemy dowiedzieć się, że artysta czekał z materiałem na nagrania zaproszonych gości, którzy nie dosłali nagrań na czas (poza jednym), co doprowadziło go do stanowiska, że czas się skończył i płyta wyjść powinna. O tym, że warto było wydać ten krążek świadczy już pierwszy utwór „PR00FER FISH”, który: a) spokojnie mógłby znaleźć się na poprzedniej płycie; b) nie sprawia wrażenia zrobionego z jakichkolwiek odrzutów i c) jest świetny. Ten drapiący dźwięk jeszcze długo pozostaje w pamięci.

„oooOA” igra z przyzwyczajeniami słuchacza i nie pozwala rytmice na rozpędzenie się. W trakcie słuchania spotyka nas bardzo wiele udanych eksperymentów. Jak choćby ten ze śladową ilością jazzu w „CRYSTAL CLEAR” albo utwór z ładnie ułożoną melodią, czyli „DESERT0N”. Na dużą uwagę zasługuje „WE KEEP IT H0T AND X-RATED” mający pośród składników dźwięki harmonii, ale jak wszystkie utwory z płyty, tak i ten nie trzyma dyscypliny i zostaje poddany przeróżnym wariacjom, zachwianiom, rozstrojeniom, a także dekonstrukcjom.

Jedynym gościem pojawiającym się na „H0L0” jest Adam Witkowski z Nagrobków. Jego grze na gitarze w „V0ICES F0R RENT” z początku towarzyszy seria hałaśliwych dźwięków po to, aby za moment przeobrazić się w rzewną melodię wyciągniętą gdzieś z południa Europy. O bezgraniczności wyobraźni i oglądania się na style świadczy „DESERT0N” igrający z muzyką taneczną i „ENDING0” sięgający po zasoby ambientu i noise`u. W tym braku zdyscyplinowania dostrzegam niepohamowane łakomstwo muzyczne i nieprzebrane biblioteki dźwięków, z których RSS B0Y 1 potrafi korzystać jak mało kto.

SAT00RNA / Mik.Musik.!. | 2023


Bandcamp: https://sat00rna.bandcamp.com/album/h0l0
FB: https://www.facebook.com/RssBoys
FB Mik Musik: https://www.facebook.com/mikmusik


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy