Wpisz i kliknij enter

Ostrowski – WoKa 02

Rytm przejmuje kontrolę.

Do tej pory wydawnictwa z katalogu Brutality Garden miały podobne okładki, ale nie był to jedyny element wspólny. Uwagę zwracała również wysoce złożona mieszanka gatunków muzycznych od  ||ALA|MEDY|| po MONIKÉ. Jednak łączyło je coś jeszcze. Wszystkie miały w numeracji jedynkę na końcu, co sugerowało, że jakaś kontynuacja jest możliwa, ale nie nadchodziła. Sądziłem, że to taki wybieg twórców, może podszyty delikatną złośliwością. Tymczasem dość niespodziewanie pojawiła się pierwsza część druga.

Jak napisał wydawca: „muzyczne uniwersum Brutality Garden wchodzi w swoją drugą fazę”. I od razu robi to wybornie – to już mój dopisek. Autorem pierwszej części drugiej jest Ostrowski, czyli specjalista od płyt nietuzinkowych. Z pamięci wyławiam na szybko poprzednią część opisywanej płyty, ale również „Endless Fluctuations”, czy tegoroczny IFS MA. Jako twórca świadomy swoich możliwości postanowił je zminimalizować. Samoograniczenie nie po raz pierwszy w historii przyniosła znakomite efekty, a te możemy podziwiać już od samego początku.

„Pama” przykuwa uwagę oszczędną formą, płynnym rytmem oraz interesującymi dodatkami. Jeśli wierzyć wydawcy, że materiał powstał wyłącznie z pomocą myszki i klawiatury oraz jednego komputera, to jest to dokonanie prawdziwie imponujące. Kombinacje dźwiękowe wychodzące spod ręki Ostrowskiego stają się drogą do oczyszczenia umysłu. Tu rytm przejmuje kontrolę. Nawet pomimo eksperymentalnych form („astra”) słucha się tego z uczuciem lekkości oblepionej psychodelią. Niesamowitości dodają również pocięte sample wokalne.

Słyszymy je m.in. w „kudi”, gdzie akurat wojują z rytmem. Natomiast uzupełniają go w utworze „gaBa”. W zachwyt wprawia z kolei kawałek „pola”, który porywa taneczną mocą z południowoafrykańskim klimatem. Jakże to witalny krążek jest. Najprościej byłoby podsunąć trop hedonistyczny, ale przecież tego hedonizmu nie ma tu wcale lub jest on pozorny. Bo jednak doskonałość i dokładność tych utworów sprawiają, że można zacząć przejażdżkę w głąb siebie. Można też dać sobie spokój z myślami lub interpretacjami i po prostu zacząć raz jeszcze od „pamy”.

Brutality Garden | 2023


Bandcamp: https://brutalitygarden.bandcamp.com/album/woka-02
FB Brutality Garden: https://www.facebook.com/brutalitygarden


 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy