Wpisz i kliknij enter

Peretsky – Pianovoz Electroacústica

Akustyczne medytacje.

Jeden, w moim przekonaniu, z najciekawszych eksperymentów tego roku. Cztery numerowane kompozycje stawiające sobie za cel poszukiwania muzyczne oparte o pianino, przestrzeń, elektronikę oraz ludzki głos.

Elektroakustyczne improwizacje Maxa Alpera, bo tak na imię artyście, niosą za sobą szereg medytacji, którym przyświeca refleksja na temat polityki oszczędnościowej XXl wieku. Ponieważ to pianino i wokal towarzyszyły w życiu muzycznym twórcy już od dziecka, stanowią one fundamentalny element krążka. Wszystkie partie muzyki nagrane na bardzo wielu ścieżkach tworzą dojrzały, bogaty minimalizm. Bardzo ciekawe operowanie głosem, okraszonym niekiedy efektami, buduje niezwykle ciekawą przestrzeń wokół powtarzanych fraz klawiszowych.

Mimo charakteru performance’u jest w tej warstwie muzycznej coś niezwykle emocjonalnego, pozwalającego skupić się jedynie na melodiach i bardzo interesujących budowanych przez dźwięk strefach.

Doskonała gra ciszą, mistyczne, momentami wręcz przynoszące skojarzenia z muzyką mszalną przestrzenie akustyczne prowadzące wokal świetnie grają w rozłożeniu stereo. To w jak kreatywny sposób dźwięki przemieszczają się po słuchawkach, jak bardzo zadbany jest tu każdy najmniejszy element, pozostawia niezwykłe wrażenie.

 

Hałaśliwie i zdecydowanie bardziej eksperymentalnie dzieje się w trzeciej części(„lll”), gdzie chaotyczne zabawy formą przynoszą większe skojarzenia ze swobodną improwizacją, niż przemyślaną strukturą muzyczną. W tej części epki znacznie więcej wszelkiego rodzaju szmerów, zakłóceń i innych rozmaitych przeszkadzajek dźwiękowych.

Ten drobny nieporządek robi jednak znów miejsce na spokojne, wyłączające domknięcie albumu w sposób zgodny z początkiem krążka. Nie mogę ukrywać, że eksperymenty muzyczne bliskie manifestom czy próbie zobrazowania konkretnego problemu przemawiają do mnie niezwykle wybiórczo. W tym jednak wypadku za ideą idzie zdecydowanie wielki talent i perfekcyjne wyczucie, co pozwala zasłuchiwać mi się w materiale bez końca.

Profil na BandCamp »

Deathbomb Arc 2023Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy