Wpisz i kliknij enter

3 pytania – Alles

Powraca nasz cykl miniwywiadów.

Alles to duet z Łodzi, który tworzą Paweł Strzelec i Marcin Regucki. Grają minimalistyczną elektronikę o zimnofalowo-industrialnym sznycie. Od momentu powstania zespołu w 2014 roku, ukazały się ich cztery albumy pt. “Post”, “Culture”, “Hope” i “Lost”, a także mini LP “Together We Are Alles” zawierający nowe wersje utworów klasyków polskiego punk rocka, m.in. zespołów: Dezerter, Post Regiment, Apatia, Guernica Y Luno oraz dwa single “Union” i “Newspeak” (split z grupą Siksa). Debiutancki album wydała zlokalizowana w Ameryce Południowej niezależna wytwórnia Mecanica Records, następnie duet związał się z rodzimą, kultową Anteną Krzyku, która działa na rynku od 1984 roku. Ostatni album zespół wydał w powołanym przez siebie labelu False Flag Records.

Czego ostatnio słuchasz?
Paweł: Z rzeczy których słucham ostatnio, mogę wymienić w pierwszej kolejności te, których słucham zawsze: Current 93 i Coil. Ostatnimi czasy wracam też do gitarowej muzyki lat 90., rzeczy w stylu Sonic Youth czy Nirvany. Jeśli chodzi o bardziej współczesne rzeczy, to nie mam żadnych faworytów do wymienienia. Najnowsze rzeczy o których mogę powiedzieć, że były ze mną to pozycje z 2019 roku. Pasjami słuchałem ścieżki do serialu „Euphoria”, a także zrobił na mnie wrażenie album, pt. „Igor” rapera Tyler, the Creator. Ostatnio przykleił się do mnie utwór brytyjskiego artysty Baxter Dury „I’m not your dog”. Z nowości… nie wiem, nie znam się. Coś czasem wpada w ucho i zapętla się na cały dzień, ale to bardziej jak dżingiel radiowy albo piosenka z reklamy, coś co nucisz w głowie ale wcale tego nie chcesz. Ostatnio organizowaliśmy z żoną imprezę dla piątoklasistów i gdy zapytałem czego chcą posłuchać, przy czym chcą potańczyć? Odpowiedzieli: Paweł wpisz na Youtube’ie „tiktok 2023”. No i tam poleciała mieszanka rapu, popu, disco, trapu na podkręconych tempach i autotunach. Krótkie intensywne w opór bajlando. Nawet to rozumiem, ale nie będę się ścigał z upływającym czasem. Najczęściej ostatnio słucham z zainteresowaniem i ze zrozumieniem, tego co mówią lekarze, moja żona i mój szef (prywatnie, nie zawodowo). Czasem muzyka pozwala spotkać się z emocjami, a czasem rozmowa potrafi wyciszyć emocje i zracjonalizować zachowania i sytuację.

Marcin: Ostatnio słucham składanek „Anthology of…” z labelu Unexplained Sounds Group, płyt wykonawców: Mai Mai Mai, COH meets Abul Mogard, Hiro Kone, Muslimgauze, The Stargazer’s Assistant, Vatican Shadow, Psychic TV (szczególnie płyty „Trip Reset”), Hüma Utku, Drew McDowall, SoiSong, Coil (zawsze!), Tor LundVall, Pharoah Sanders, EABS/Jaubi, Etnobotanika („Leśne Duchy”), Mirt, sporo muzyki z Afryki, sporo ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentalnej z elementami field recordingu. Polecam również płytę „Kosmogonia ” kolegów z zespołu Shrottersburg.

Nad czym obecnie pracujecie?
Paweł: Obecnie ukończyliśmy nagrywanie naszej piątej płyty. Musimy teraz zastanowić się w jakim labelu chcemy ją wydać. W planach na przyszły rok mamy kilka koncertów oraz nagranie dla pewnego niemieckiego labelu czteroutworowej epki.

Marcin:
Mamy w planie zagrać w tym roku kilka koncertów oraz nagrać cztery utwory na EP. W międzyczasie pracuję nad swoim autorskim materiałem. Przyznam, że nie jest łatwo wyjść z piosenkowej formuły, ale coś już się klaruje i mam nadzieję, że niebawem będę mógł się tym podzielić.

Jaki cudzy występ (set/koncert) zrobił ostatnio lub w ogóle na Was największe wrażenie?
Paweł: Wszystko z przeszłości raczej zlewa mi się w jeden ciąg, nie ma to przełożenia na tu i teraz. I z pewnością wiele koncertów zrobiło na mnie wrażenie, ale teraz tego nie pamiętam i nie wywołuje to u mnie dreszczy. A z rzeczy ostatnio widzianych, to nie mam kompletnie nic do powiedzenia, gdyż nie chadzam, bo jest drogo, a w pierwszej kolejności trzeba zaspokoić inne potrzeby. Być może byłbym pod wrażeniem ostatnich koncertów PJ Harvey i I’mx na które chciałem się wybrać, ale sytuacja materialna na to nie pozwoliła. Najświeższe wspomnienie czegoś co faktycznie robiło wrażenie, był koncert francuskiego Meta Meat.

Marcin: Najlepsze koncerty jakie widziałem ostatnio to: Dave Phillips (!!!), hackedepicciotto, Puce Mary. Wszystkie na ostatniej edycji Wrocław Industrial Festival.

https://www.facebook.com/allesmusic
https://allesband.bandcamp.com/

Alles zagra na tegorocznym, showcase’owym festiwalu NEXTFEST, który odbędzie się 18-20.04.24 w Poznaniu.

zdjęcie: Żaneta ZawiertaJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
5 miesięcy temu

Będę 1. Słabi są. A oczekiwania były.

Polecamy

3 pytania – Dj Steaw

Z okazji nadchodzącego festiwalu Wooded oraz Wooded City B4 Party w Poznaniu przepytujemy jedną z gwiazd tych wydarzeń.