Wpisz i kliknij enter

Bonnie „Prince” Billy, Nathan Salsburg & Tyler Trotter – Hear The Children Sing The Evidence

Bez przerwy na papierosa.

Wszystko zaczęło się od usypiania dziecka. Nathan Salsburg starając się uśpić nowonarodzoną córkę sięgnął po utwór zespołu Lungfish „The Evidence”. Zapętlał go aż do skutku, którym było słodkie oddanie się w objęcia Morfeusza. Wówczas pomyślał, że przecież można z tego zrobić zupełnie nowy utwór, to znaczy grać go cały czas. Pomysł wydał mu się na tyle frapujący, że postanowił odwiedzić swojego sąsiada, którym był Bonnie „Prince” Billy, a ten – jak wiadomo – obdarzony jest wyjątkowym głosem.

Do szczęścia brakowało tego trzeciego. I tu z pomocą przybył również mieszkaniec Louisville – Tyler Trotter, który zabrał ze sobą automaty perkusyjne i syntezatory. I tak utwór z 1994 roku otrzymał nowe życie, a konkretnie z pięciominutowego kawałka rozrósł się do dwudziestu jeden minut. Na album było za mało, więc trio postanowiło na warsztat wziąć jeszcze jeden utwór Lungfish z 2003 roku dopełniając dzieła i jednocześnie rozciągając ten drugi do dziewiętnastu minut.

Sens przerabiania tych utworów bardzo szybko staje się oczywisty. Właściwie słychać go już od pierwszych sekund. Oldham mistrzowsko panuje nad swoim wokalem, niuanse, którymi wypełnia utwór pierwszy są wybitne. Wystarczy delikatne przesunięcie akcentu, nacisk na sylabę lub jej rozciągnięcie, aby zmusić nasz organizm do nadprodukcji ciarek. W tym czasie Salsburg uwalnia prawdziwie hipnotyczne monstrum, które w ryzach pomaga mu trzymać Trotter. I potrzeba naprawdę kilku głębokich przesłuchań, aby w pełni docenić instrumentalną część utworu.

Do tego stopnia panowie zatracili się w graniu, że robią to bez przerwy na papierosa, co słyszymy w trzynastej minucie utworu pierwszego. Nowa wersja „The Evidence” wymaga troszkę cierpliwości, żeby w pełni rozsmakować się w tym minimalizmie. Głos i gitara akustyczna są na pierwszym planie, ale na drugim sączy się ambientowa powłoka, co daje niecodzienny efekt. Sprawia, że album staje się bardziej domowy. Powiem wam, że gdybyście chcieli najbardziej owocnie spożytkować czterdzieści jeden minut waszego czasu, to ten album jest najlepszym pomysłem.

No Quarter | 2024


Bandcamp: https://nathansalsburg.bandcamp.com/album/hear-the-children-sing-the-evidence
FB Salsburg: https://www.facebook.com/nathansalsburg


 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy