Wpisz i kliknij enter

Zapraszamy na Festiwal C3

W dniach 1-3 grudnia w Gdańsku odbędzie się pierwsza polska edycja Festiwalu C3. Jej kuratorem jest Michał Jacaszek.

Historia zachodniej muzyki klasycznej zna wiele przykładów kompozytorów czerpiących inspiracje z muzyki popularnej, dając tym samym impuls do jej dalszego rozwoju. W ostatnich latach powstały znakomite dzieła, które są przykładem łączenia współczesnej muzyki poważnej i muzyki elektronicznej czy klubowej – począwszy od muzyki techno o prostej strukturze po muzykę eksperymentalną i ambientową. To właśnie ten obszar – spotkania tego, co klasyczne i klubowe – oraz wynikające z niego nowe formy i zjawiska muzyczne są przedmiotem zainteresowania Festiwalu C3 – Club Contemporary Classical.

W 2011 Festiwal C3 odbywać się będzie w trzech miastach: Berlinie, Essen i Gdańsku, w każdym z nich przygotowano unikalny program, wynikający ze specyfiki danej lokalizacji. Nowe spojrzenie na to, co zastane, z wykorzystaniem współczesnych środków – to podejście łączy lokalizacje Festiwalu C3 oraz prezentowaną tam muzykę. Powstałe w poprzemysłowych budynkach kluby (Berghain, Radialsystem, Zeche Zollverein) i dawny niemiecki kościół protestancki (Kościół Św. Jana w Gdańsku) są dobrym przykładem stwarzania nowych możliwości w dotąd opuszczonych miejscach.

Artyści polskiej edycji to:

Hauschka  – niemiecki pianista materiał z ostatniego albumu „Salon Des Amateurs”, w którym wykorzystuje „preparowany” fortepian jako instrument perkusyjny oraz łączy jego dźwięk z minimalistycznym techno i house`m, perkusją i instrumentacją orkiestrową.

Sebastian Meissner & Kwartludium – wspólny projekt zatytułowany „Solid State Transmitters”, czyli elektro-akustyczne reinterpretacje utworów zespołów skupionych wokół amerykańskiej wytwórni SST, takich jak Sonic Youth, Dinosaur Jr, czy Soundgarden.

http://www.youtube.com/watch?v=kGJmMo_-Tuo

Kai Schumacher – wirtuoz fortepianu i muzyk popowy, który zaprezentuje unikalne połączenie współczesnej klasyki, techno, i jazzu, wykorzystując fortepian, toy-piano i elektronikę. Na program składają się utwory takich współczesnych kompozytorów, takich jak Jacob R, Christopher Biggs, Keith Kirchoff, Gene Pritsker i Carolyn Yarnell.

Moritz Eggert – niemiecki pianiasta i kompozytor znany z post-modernistycznych ekstrawagancji. Autor kontrowersyjnej opery „The Snail”, którą prasa nad Renem okrzyknęła… „ohydną porno-operą”. Na Festiwalu C3 w Gdańsku wystąpi z duetem Schraeng grającym na gitarach elektrycznych.

Zeitkratzer –  jeden z najbardziej uznanych zespołów muzyki współczesnej w Niemczech. Na Festiwalu C3 zaprezentuje program złożony z dwóch części. Na pierwszą z nich składać się będą instrumentalne wersje utworów ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, które powstało w 1957 roku. W drugiej części zespół przedstawi kompozycje Terre’go Thaemlitza (aka DJ Spirnkles), które łączą w sobie różne gatunki i formy muzyczne – od deep house`u, przez ambient do elektroakustycznych wariacji.

http://www.youtube.com/watch?v=zfyGlYguBmc

Nemezis – ceniona formacja Łukasza Pawlaka, która działając od piętnastu lat, przeszła intrygującą ewolucję od preparowanego industrialu do nowoczesnego ambientu. Formacja przedstawi kolaż współczesnych utworów Pawła Mykietyna na orkiestrę i wiolonczelę oraz industrialno-ambientowych dźwięków. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje Malwiny de Brade.

http://www.youtube.com/watch?v=HR__rbiF4js

Jacaszek & Silva Rerum – ceniony polski twórca zaprezentuje muzykę z najnowszego albumu „Glimmer” z akompaniamentem klawesynu (Ignacy Wiśniewski) i klarnetu basowego (Andrzej Wojciechowski), ale pojawią się też barokowe reinterpretacje muzyki z płyty „Treny” w wykonaniu kwartetu Silva Rerum.

http://www.youtube.com/watch?v=-yjYV-CTd9A

Więcej informacji: www.c3festival.com

Foto: Silva Rerum







Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
de
de
12 lat temu

W tamtym roku na Wigrach, powiedziałam że mam nowego boga, i że to zeikratzer bóg. Trzeba jechać !

99vadim
99vadim
12 lat temu

yeah, Zeitkratzer!

Polecamy