Wpisz i kliknij enter

Ł Festiwal: 10.08.2019, Łowicz

Za trzy tygodnie odbędzie się 5. edycja Ł Festiwalu! Sprawdźcie, kto w tym roku pojawi się w Łowiczu!!

Jak mówią organizatorzy Ł Festiwalu, pięć lat to niewiele, ale tyle wystarczyło, by Ł Festiwal stał się dla nich czymś, co budzi poczucie jakby towarzyszyło im od zawsze. Trudno się dziwić. W tym niedługim czasie inicjatywa łowickiego festiwalu rozwinęła się naprawdę szybko, stając się jednym z bardziej interesujących alternatywnych wydarzeń muzycznych w trakcie wakacji. Co roku w Łowiczu pojawiają się najciekawsi artyści polskiej elektronicznej i niezależnej sceny muzycznej. Dotychczas w Łowiczu zagrali m.in. Hatti Vatti, Syny, Lutto Lento, Anja Kraft, Komety, We Draw A, Sept czy Trupa Trupa. To naturalnie tylko niektórzy z tych, którzy w przeciągu 5 lat pojawili się w Łowickim Ośrodku Kultury. Tegoroczna edycja zdecydowanie będzie najbardziej rozbudowaną z dotychczasowych, o czym świadczy chociażby fakt dwóch większych scen zlokalizowanych na dziedzińcu ŁOK i… piwo specjalnie uwarzone na cześć festiwalu przez Browar Bednary! W tym roku w Łowiczu zagrają:

KAMP! – popularne trio z Łodzi powróciło w ubiegłym roku po dłuższej przerwie wydając nowy album „Dare”, który miał być symbolicznym zerwaniem z synth-popem, z którym muzycy byli kojarzeni dotychczas. Sam album to jednak nie wszystko, KAMP! niedawno przygotował nowy materiał koncertowy, który zagrali premierowo na tegorocznym festiwalu Tauron Nowa Muzyka i który spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Kto był w Katowicach na koncercie KAMP! zapewne potwierdzi, że było to zjawiskowe przeżycie. Na podobne emocje liczymy podczas występu w ramach Ł Festiwalu, którego KAMP! jest headlinerem.

Private Press Live – warszawski duet producencki tworzony przez
Adama Brockiego (Matat Professionals, Newborn Jr.) & Jana Wóycickiego konsekwentnie buduje swoją muzyczną „markę”, dzięki czemu dziś są jednym z najciekawszych polskich projektów na szeroko pojętej scenie house/techno. Dotychczas wydali kilka EP-ek, m.in. nakładem Oblique Music, REKIDS, Indigo Area czy zamkniętej już polskiej wytwórni Technosoul, związanej ze środowiskiem Up To Date Festivalu (debiutancka EP-ka „Selftitled”). Nagrali też miks dla cyklu feelmybicep, którego kuratorem jest popularny brytyjski duet Bicep. W Łowiczu zagrają live-act, który zdecydowanie polecamy wszystkim fanom dobrej tech-house’owej elektroniki.

Kuba Sojka Live – pochodzący z Mysłowic producent to jedna z ciekawszych postaci na polskiej scenie elektronicznej, a przy tym najbardziej „detroitowy”. Tworzony przez niego house i techno mocno zakorzenione są w klimacie Motor City, co dodaje jego muzyce niebywałej oryginalności. Wydał już trzy albumy i pokaźną liczbę 18 EP-ek (!). Te wszystkie wydawnictwa ukazały się pod jego własnym imieniem i nazwiskiem, choć na samym początku swojej kariery wydawał pod pseudonimem Psi-Acoustic, a teraz można także posłuchać jego produkcji jako Giacomo Modularo. Kuba również wystąpi w Łowiczu w ramach live-actu – obecność obowiązkowa!

Shari Vari – pochodząca z Łodzi DJ-ka skupiona jest przede wszystkim (ale nie tylko) na techno. Regularnie występuje na imprezach techno w kraju jak i poza granicami. Ostatnio można było posłuchać jej seta m.in. podczas tegorocznej edycji Instytut Festivalu w Garnizonie w Modlinie. Tak więc w ślad za hasłem jednej z Instytutowych imprez – „Techno jest kobietą” – tak, a w Łowiczu będzie grało zgodnie z muzyczną duszą Shari Vari!

TUZZA – za sprawą TUZZA w Łowiczu nie zabraknie rapu i hip-hopu. Duet tworzony przez raperów Benito i Ricci’ego odznacza się sporą oryginalnością na polskiej scenie hip-hopowej. To za sprawą mocno południowego stylu – muzycznie jak i w konwencji klipów, które wyraźnie nawiązują do włoskiej kultury (numer „Włoska robota” czy „Złote cozze”, wstawka z filmu „Chłopcy z ferajny” w utworze „Moet na dachu”). Jak sami mówią, uwielbiają włoski styl, a przede wszystkim sjestę, luz i moc relacji. Czekamy więc na występ na Ł Festiwalu i na to czy ośmiornica TUZZY, z logo duetu, obejmie swoimi mackami łowicką publiczność.

ŻAL – zaprezentować ŻAL wcale nie jest – wbrew pozorom – tak prosto. Bo z jednej strony owy żal, a z drugiej chce się bujać, nogi też same zaczynają się ruszać. Po drugie, są gitary. Ale jest też zajawkowa elektronika. Wreszcie klimat brzmień bywa czasem posępny, dziwaczny i nieco mroczny, a jednak – trudno oprzeć się wrażeniu, że ktoś tu z nami trochę żartuje i pogrywa. O ich albumie „Teodor” na naszych łamach Paulina Miedzińska pisała tak: „Muzyka ŻAL’u jest mroczna u podstaw, a drąży ją taneczne ziarno.” Z kolei Łukasz Komła stwierdził na swoim blogu Płyty (nie)słuchane: „Nie żal poznać debiutancki album duetu ŻAL.” Zgadzam się w pełni i z Pauliną i z Łukaszem, a parafrazując zachęcam: „Nie żal poznać ŻAL na żywo w Łowiczu”. Fani syntezatorów, analogowego sprzętu oraz brzmień takich artystów jak Bronski Beat i David Bowie (jednocześnie) – ŻAL to coś dla Was!

Wczasy – obecność Wczasów na Ł Festiwalu rozumie się samą przez się. Po pierwsze, w końcu data Ł Festiwalu to peak sezonu ogórkowego w Polsce. Po drugie, Wczasy tworzone przez Bartłomieja Maczaluka i Jakuba Żwirełło swoim ubiegłorocznym albumem „Zawody” dość mocno zamieszały w polskiej branży muzycznej. Głównie dlatego, że trochę ironizują, a jednak równocześnie łapią za serce. przede wszystkim jednak – brzmienie Wczasowej muzyki naprawdę robi wrażenie! Jest melodyjnie, teksty wpadają w ucho, a i teledyski czy choćby okładka albumu „Zawody”, w zestawieniu z tytułem, budzą dużą sympatię do polskiego duetu. Bez cienia wątpliwości na ich łowickim koncercie będzie wesoła energia, a w zestawieniu z faktem, że zagra też wspomniany wyżej ŻAL, istnieje spora szansa, że podczas tych dwóch koncertów przez Ł Festiwal przejdzie fala od zaintrygowania do dzikiej zabawy w mocno rozluźnionej atmosferze.

NORMAL ECHO – solowy projekt Dawida Szczęsnego, wcześniej udzielającego się m.in. w duecie Niwea, tworzonym wspólnie z Wojciechem Bąkowskim. Normal Echo dotychczas wydał trzy albumy: Private Behaviour (2014 r.), Accidental Forever (2015 r.) i Kaskady (2017 r.). W 2019 r. ukazała się zaś jego EP-ka zatytułowana „W Pół”. Wszystkie wydawnictwa poza Accidental Forever zostały wydane przez wytwórnię Latarnia Records, prowadzoną m.in. przez 1988 z duetu Syny. W muzyce Normal Echo łączy się kilka stylistyk – muzyka instrumentalna, ambient, synth, a nawet new wave, co sprawia, że brzmienie artysty jest niezwykle melancholijnie i emocjonalne. Podczas koncertu Normal Echo w Łowiczu może być więc bardzo nastrojowo. Polecamy ten występ waszej szczególnej uwadze, przypominając jednocześnie recenzję albumu „Kaskady” (link), który na łamach NM opisał Jarek Szczęsny.

Enchanted Hunters – duet tworzony przez Małgorzatę Penkallę i Magdalenę Gajdzicę przypomniał o sobie kilkanaście dni temu nowym utworem „Plan Działania”, który wywołał spory rozgłos w muzycznym świecie – pisały o nim niemal wszystkie branżowe media. Dziewczyny zagościły także w naszym cyklu „3 Pytania”, w którym odpowiedziały na pytania Krzyśka Stęplowskiego (link). Rzeczywiście, najnowszy singiel będący nawiązaniem do tego co najlepsze w synth-popowych brzmieniach lat 80., jest niezwykle przyjemnym utworem i rozbudza ciekawość co do nowego albumu duetu, zatytułowanego „Dwunasty Dom”, który już jesienią ma się ukazać nakładem wspominanej wytwórni Latarnia Records. Czekamy mając jednocześnie nadzieję, że w Łowiczu Dziewczyny zagrają premierowo coś jeszcze z nadchodzącej płyty.

Evam – łowicki DJ i producent, który należy do ekipy organizującej Ł Festiwal. Evam to jego nowy projekt, a występ podczas tegorocznej edycji będzie jednym z pierwszych pod tym pseudonimem. Tym bardziej jesteśmy ciekawi i polecamy sprawdzić co zaprezentuje łowicki artysta. W końcu nazwa naszego portalu zobowiązuje do wspierania nowych inicjatyw!

Przydatne informacje i linki:

Oficjalna strona Ł Festiwalu

Profil Ł Festiwal na Facebooku

Ł Festiwal – wydarzenie na Facebooku

Linki do zakupu biletów:
GoOut
Going.
stacjonarnie w Łowiczu – Kino FENIX

POLECAMY!Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy