Wpisz i kliknij enter

Giorgio Fazer – Odarci z godności

Chłopięce marzenia.

Skoro ktoś postanowił sięgnąć po estetykę westernu to najlepiej przyjąć nazwę inspirowaną językiem włoskim. Wiadomo, że będzie pasować. Tak też uczynili polscy muzycy pisząc ścieżkę dźwiękową do niepowstałych westernów z ziemi polskiej. Nazwa duetu brzmi więc Giorgio Fazer, a stoją za nim Miron Grzegorkiewicz (autor płyty „The ULSSS”) oraz Mateusz Franczak (autor płyty „Night-night”). Ich wspólny album nosi tytuł „Odarci z godności” i jak mało co troskliwie umili wam pobyt w samotności lub niewielkim stadzie.

Zapożyczenie ze świata zwierząt przychodzi naturalnie wraz z pojawieniem się utworu „Stary kojot”, który obficie zawiera w sobie dźwięki natury nocną porą. Skoro już wspomniałem, że mamy do czynienia z westernem to należy spodziewać się gitary akustycznej, której pełno jest na albumie. Zespół działa silnie sugestywnie jak za sprawą dźwięku ptaka otwierającego „Świt” albo odgłosu konia w urokliwej „Brzytwie”. W dodatku instrumentowi akustycznemu towarzyszą elektroniczne dźwięki, ale również automat perkusyjny. Na żywej (w dwóch utworach) gra Szymon Gąsiorek.

Jednym z tych utworów jest dynamiczny „Młyn” należący do najlepszych na płycie. Silną stroną płyty są czytelne obrazy, które podyktowane tytułami same nasuwają skojarzenia. W tej dosłowności odnaleźć można spokój i na nowo odkryć pożytki z easy listening. Coś wygodnego powinno znaleźć się w okolicy słuchacza, szczególnie kiedy wokół roznosić będą się echa „Obozowiska”. Na specjalną uwagę zasługuje „Step”. Nie tylko z powodu przeinaczonego wokalu, ale i bardziej złożonej struktury muzycznej.

Podobnie zresztą z przyspieszającym nagle „Czarnym złotem”. Osobnymi dodatkami są wtrącane na początku i końcu fragmenty z filmów, co fajnie zawęża pole, po którym przyjdzie nam się poruszać. „Odarci z godności” zaskakuje bardzo miło swoją płynnością. Sam album uzewnętrznia zebrane chłopięce marzenia o dzikim zachodzie. Nie wiem czy młodsza generacja będzie czuła do tego pociąg, ale ja właśnie spoglądam w stronę pokoju synów w poszukiwaniu kowbojskiego kapelusza.

Nagrania Somnambuliczne | 2020
Bandcamp
FB
FB Nagrania SomnambuliczneJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy