Wpisz i kliknij enter

Ifs – Fractal Run

Dwie zagadki.

Rozpoczynające takty „Cleanup after weak producers” rozwiązały mi pierwszą zagadkę związaną z nową płytą duetu Ifs, który tworzą Krzysztof Ostrowski (Freeze) i Mateusz Wysocki (Fischerle). Zagadka dotyczyła miejsca wydania ich najnowszego krążka „Fractal Run”. Otóż pojawia się on w labelu U Know Me Records, który nie stroni od muzyki elektronicznej, ale mi kojarzy się bardziej z dobrym bujaniem, a takie prezentuje utwór numer jeden na opisywanej płycie. Dodam jedynie, że Ifs mieliśmy już okazję słuchać za pośrednictwem labeli Pointless Geometry oraz Patalax.

Warto zwrócić uwagę, że masteringiem zajął się 600 V aka DJ Volt, a to już gwarancja jakości materiału. Ostatnie jest niepotrzebne bo sami twórcy też stanowią niezłą gwarancję co do artystycznego nadzienia. Nie zawiodą się na tej płycie wielbiciele matematyki oraz staro brzmiących dźwięków, ale w futurystycznej otoczce. Ma się wrażenie jakby beatowe podkłady układały się same, a całość działała wbrew zasadom fizyki. Muzyka karmi się wpływami industrialu, hip-hopu czy dubu. Niekoniecznie to musi budzić zaskoczenie znając drogę artystyczną twórców, ale wszystko zostało abstrakcyjnie wykrzywione.

Nawet taki zdawałoby się ociężały „Text generator mc`s”, który poprzez przelatujące wtręty zyskuje na lekkości i swobodzie. Trudno też powstrzymać się od kręcenia częściami ciała, gdy w pobliżu rozlega się „Smartie and random cops”. Z kolei utwór „Fractal run” przypomina mi dlaczego Wysocki gości rok w rok w moich podsumowaniach płytowych. Pod mikroskop warto włożyć „400 μg”, gdyż mnożą się tam nieoczywistości i trzeba dużego skupienia, aby je wyłowić. Tylko nie ma co za długo się skupiać, bo za chwilę wpada „Diggin`” wraz ze swoją rozwibrowaną paranoją.

Bardzo futurystycznie można poczuć się przy słuchaniu Ifs. Jest w tym element większej przyswajalności, przy którym stawiam dużego plusa, a jednocześnie muzyka nie traci nic ze swej kreatywności i zwinności. Chyba najfajniej się to splata w „Reverse blockbuster”. Choć może lepiej jednak wypada w „Holographic throw up”. Trudna decyzja. Najlepiej słuchać całości. We wstępie wspomniałem o pierwszej zagadce związanej z „Fractal Run”. Drugą było pytanie: jak dobry będzie to album? Odpowiedź już znalazłem: bardzo! A przy okazji najlepsza płyta duetu.

U Know Me Records | 2021
Bandcamp
FB
FB UKMJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

Jlin – Wywiad

„Spodziewałam się, że moja ścieżka zawodowa kiedyś zaprowadzi mnie na sztukę baletową. Nie mogłam jednak przypuszczać, że pierwszym baletem, na który pójdę będzie ten, do którego muzykę skomponowałam.”