Wpisz i kliknij enter

MazzBoxx [Jerzy Mazzoll x Igor Boxx] – MazzBoxx

Porywające towarzystwo.

Zacznijmy od końca. Najciekawszą informacją napotkaną o płycie „MazzBoxx” jest ta, że była ona gotowa już w 2011 roku. Widać więc, że to nie pandemia wpłynęła na jej przeleżenie, ale być może wpłynęła na jej ukazanie się. Może być i tak, że ten czas pozwolił muzykom nabrania dystansu do utworów bądź lepszego ich przygotowania. Pewnym jest, że nie było wielkiej strategii, a efekt wart był czekania, gdyż oto ukazał się album stworzony przez Jerzego Mazzolla i Igora Boxxa. Nie do końca tylko przez nich, ale o tym za moment.

Źródłem tej muzyki są nagrania koncertowe Mazzolla zarejestrowane w 2008 roku z myślą o albumie na żywo. Wśród wykonawców znaleźli się m.in.: Joanna Duda (fortepian), Piotr Rachoń (fortepian), Ju Ghan (kontrabas), Piotr Podgórski (perkusja), Filip Danielak (perkusja) i Tomasz Antonowicz (instrumenty perkusyjne). Sprawcą tego, że nie sposób wyłapać kawałków gdzie kto gra jest Igor Boxx, który miał wyselekcjonować muzykę na płytę, ale zamiast tego postanowił ją zniekształcić i stworzyć zupełnie nowe utwory.

Z sumy talentów obu twórców otrzymaliśmy muzykę nieprzewidywalną. Album dopracowany jest w najdrobniejszych fragmentach. Utwory brzmią soczyście. Bogate i zawiłe improwizacje Mazzolla w rękach Boxxa zyskują nowy wymiar i rozmach. Słychać go już od utwory początkowego „Doubts Appear At The Beginning”. Są również chwile odpoczynku jak „The One Who Comes” czy orbitujący w kosmosie „Don’t Leave Me, What Will I Do?”. Album z gracją, ale i uważnością, porusza się również po zagęszczonym polu muzyki nieszablonowej („In Motion There Is Grace!”, „Chosen to Be a Wanderer”).

Złożoność materii nie odbiera przyjemności ze słuchania. Wręcz przeciwnie, mamy do czynienia z fascynującymi freskami dźwiękowymi. „Open to Openness” to istna feeria barw, a „Train to Bratslav” łączy ze sobą wspaniałość i elegancję. Ja znajduję najsmakowitsze kąski w środku płyty. To niesiony taneczną euforią „The Habit of Singing to Oneself” oraz mocno refleksyjny „What Will Happen to Me, My Love?”. Wydawca pisze, nie bez racji, o spotkaniu dwóch tytanów polskiej muzyki, a efekty tegoż są znakomite. Wszakże to porywające towarzystwo.

Audio Cave | 2021
Bandcamp
FB Audio CaveJest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy