Wpisz i kliknij enter

Earth Trax – The Sensual World

Techno kipiące emocjami

Ponad dwa lata od premiery „LP1„, a półtora od „LP2” elektroniczno-klubowy alias Bartosza Kruczyńskiego zabiera nas do kolejnego, ale tym razem już konkretnie nazwanego, bo Zmysłowego Świata. Dotychczasowe poczynania pseudonimu Pejzaż były utkane zwłaszcza z melancholijnych nici – czy możne je również odnaleźć pośród jedenastu numerów „The Sensual World”?

Podobnie jak na pierwszych dwóch longplay’ach tak i na tym znajdujemy pośród jedenastu kompozycji spory rozstrzał stylistyczny. Głównym nurtem płynie jednakże techno doprawiane różnymi epitetami. Na przykład w „Splash” dość wyraziście prezentują się wpływy industrialu, a takie „Fade” czy „Metal” wyprane zostały w acid techno. Nie znaczy to bynajmniej, że stopa bita na raz jest na tym krążku wszędzie i zawsze. W zamykającym album „Everlong” Kruczyński pokazuje, że downtempowa koszula chyba jednak bliższa jego ciału, tutaj można też poczuć tą charakterystyczną „pejzażową” nostalgię. Kapiące nierównomiernie „kalimbowe” dźwięki, podwożą synthowe basy i sample gitary, a elektroniczna perkusja z klasycznym breakiem w końcówce kawałka zachowuje hip-hopową proweniencję. Podobny klimat odnajdujemy też w „Nowhere”, gdzie przymgloną atmosferę stwarzaną przez pady potęguje żeńska wokaliza, tutaj jednakże rozwiązaniom rytmicznym bliżej do electro. Rozbrajająca swą zwiewnością wokaliza znajduje się też w lekkim „Dream Pop”. Poza tym Earth Trax zagląda dość często do szuflady z napisem IDM, co najbardziej chyba słychać w „Fireflies”, w którym z jednej strony pobrzmiewa raverski sampelek z baby-voice’em, z drugiej gimnastykują się tu z licznych kierunków dynamiczne synthy, z trzeciej zaś na tylnym planie pogrywa „Kod Morse’a”.

Idiosynkratyczny styl Kruczyńskiego da się wyłowić nawet na albumie pod szyldem techno, czuć to na poziomie emocji, ale też praktyczniej w harmoniach, sposobie budowania aranżów czy napięć („Pearl”!). Jeśli patrzeć na krążek pod kątem jego tytułu, łatwo dostrzec, że ponadgodzinny materiał dostarcza mnóstwa bodźców uruchamiających wyobraźnię. Fani dwóch poprzednich krążków Earth Traxa nie mogą mieć powodów do narzekań.

20.05.2022 | Shall Not Fade

https://earthtraxonline.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/earthtraxonline/
https://www.facebook.com/shallnotfade/Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy