Wpisz i kliknij enter

R. IWANSKI – Transformations I

W postindustrialnej otoczce.

Można odnieść wrażenie, że gdzie człowiek nie spojrzy, to spotkać może Rafała Iwańskiego. A to zagra w Alamedzie, a to da się go odnaleźć w dźwiękach kosmosu. Świetnie współgra w większym skupisku ludzi (Innercity Ensemble), a także w wersji solo (X-Navi:Et). Zasadniczo jest perkusistą i właśnie nagrał nową płytę jako R. Iwanski. Płytę, na którą słuchacze 30+ czekali choć może nie zdawali sobie z tego nawet sprawy.

Otóż „Transformation I” jest dziełem dojrzałym. Skrojonym na miarę odbiorczyń i odbiorców, którzy są jeszcze w stanie dostrzec subtelne zmiany instrumentów muzycznych w utworze, co nie prowadzi tylko do zwiększenia poziomu samozadowolenia, ale przede wszystkim otwiera ich wnętrza dla muzyki, która wchodzi głęboko. U Iwańskiego wszystko dzieje się w postindustrialnej otoczce, ale najważniejsze są starannie przygotowane ucieczki w rejony muzyki etnicznej.

Wszakże pośród instrumentów wykorzystanych znaleźć można zanzę czy kalimbę, a z drugiej strony metalowe obiekty. Mnogość instrumentów przekłada się liczbę doznań, a tych drugich na tym długim albumie nie brakuje. Wspaniale się rozpoczyna, bo od czternastominutowego „Forma X” idealnie łączącego metaliczność z egzotyką. Oniryzm z melancholią znajdziemy w utworze „Solastalgia”. Iwański nie tylko ciekawie skleja tradycję ze współczesnością, ale także wyposaża ją w osobiste emocje.

Bezbłędnie stosuje też różne odcienie subtelności. Za reprezentantów powyższego określenia uważam utwory „KalimbAfrica” czy „Pre-Post”. Cieszą muzyczne wyprawy poza teren Europy, ale cieszy bardziej, że niezaprzeczalny intelektualizm „Transformations I” nie zagłuszył prymitywnej warstwy albumu odpowiedzialnej za wszystko co na nim niezwykłe, subtelne oraz tajemnicze. Jeszcze jedno udało się Iwańskiemu. Otóż utrzymuje w trakcie utworów ciekawość słuchaczki bądź słuchacza w stopniu wysokim. I to nie tylko podczas pierwszego słuchania.

Gusstaff Records / Eter Records | 2023


Bandcamp: https://xnaviet.bandcamp.com/album/r-iwanski-transformations-i
FB: https://www.facebook.com/xnaviet
FB Gusstaff: https://www.facebook.com/Gusstaff.Rec


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy