Wpisz i kliknij enter

Bianca Scout – The Heart of the Anchoress

Spiralne kołysanki

Pochodząca z Newcastle Bianca Scout przyznaje się do fascynacji tańcem, ale już w jej dorobku muzycznym tego tańca jest jakby mniej. Dominuje za to podejście silnie eksperymentalne łączące w sobie delikatne wokale, popową wrażliwość oraz elementy trudne do sprecyzowania. Nie tak dawno zwróciła na siebie uwagę obecnością na płycie „Honest Labour” duetu Space Afrika. Jej najnowszy krążek „The Heart of the Anchoress” przybiera formę pamiętnika spisanego w kościele.

Kościół wziął się stąd, że album powstał wskutek trzydniowej sesji w St Giles Church w Camberwell w południowym Londynie. Zebrane tam dźwięki potem trafiły do domowego studia, gdzie zostały przeobrażone w spiralne kołysanki utkane z powłóczystych faktur. Najlepiej wypada kiedy jej amorficzne formy zostają przeszyte średniowiecznym dźwiękiem. Pod tym względem warto zwrócić uwagę na „Dealers Portals”, który ten koncept najlepiej oddaje.

Silniejsze powiew średniowiecznego nastroju przynosi „lamina”, ale nie idzie tak daleko jak Sarah Davachi. Wszystko raczej zatrzymuje się na etapie eterycznego wokalu, gry z konwencjami, ale w rezultacie wychodzi kojąco („Phantom Lamb”). Znacznie ciekawiej jest jak sprawy jednak się komplikują i głosy nie tylko się przenikają, ale również zostają wsparte przez skrzypce czy ambientowy szum („Chorus”). Pomoc gości bywa zauważalna, ale to głos Scout sprawia, że warto zwrócić uwagę na tę płytę.

Choćby na utwór „Vanguard” będący swoistą formą alternatywnego popu. Albo jeszcze bardziej podążający w tę stronę „This City Had A Wall”. Nie znaczy to, że przez cały czas trwania tak jest, gdyż trzeba jeszcze zmierzyć się z zawiłym „Dedicated two”. Trud ten zostaje wynagrodzony w postaci „Proud To Employ A Qualified Ghost”, któremu najbliżej do bycia kołysanką ze wszystkich utworów. Jeśli kogoś przyciąga niepospolita sakralność wymieszana z przytępioną atmosferą, to powinien być zadowolony.

First Terrace Records | 2023


Bandcamp: https://firstterracerecords.bandcamp.com/album/the-heart-of-the-anchoress
FB: https://www.facebook.com/biancagirlscout
FB First Terrace: https://www.facebook.com/firstterracerecords


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy