Wpisz i kliknij enter

Etnobotanika – Leśne Duchy

Leśne duchy zza samplera.

Choć na pamiętnym debiucie duetu z Rudy Śląskiej możemy odnaleźć utwory „Leśny jazz” i „Gusła”, nic poza nimi raczej nie świadczyło, że DJ Uwdar oraz Alergeek na swym kolejnym longplay’u, aż tak głęboko zanurzą się w słowiańskich tajemnicach pośród mchu i paproci. „Leśne Duchy” to, aż osiemdziesiąt minut muzyki zamkniętej w czternastu utworach, co uwidacznia sporą przestrzeń czasową dla wykreowania poszczególnych zamysłów.

Produkcyjne modus operandi Etnobotaniki się nie zmieniło, wciąż wyrazistym stemplem stylu tego zespołu jest technika samplingu, zarówno instrumentalnego, z którego powstają dźwiękowe pętle jak i słownego, zasięganego z krajowych retro nagrań (Wojciech Mann musi być!). Jak przystało na koncept album z lasem w nazwie, sporo tu też odgłosów ptaków, strumyka czy drzew. Kompozycje pomimo, że przeskakują między gatunkami, tempami czy rytmami utrzymują spójność poprzez podobną gamę polisyntetycznych brzmień, nieskomplikowane melodie, wszechobecną aurę zamglenia oraz raczej niepokojący wydźwięk harmoniczny. Miejscami opowieść rodem z dziewiczej puszczy wyraźnie nabiera ochoty na oddanie się tańcom, np. w mantrycznych „Czarownicach”, dubującym „Wile”,  latynosko zabarwionych, rozleniwionych „Bebokach” czy breakbeatowym „Śladami Wilka”. Przeważają tu jednak utwory silnie ilustrujące, przybierające formę minimalistycznych, ambientowych plam („Knieje”; „Tajemnice”), trip-hopowych marszy („Dzeszcz, Deszcz”) lub florystycznego dub techno („Na polanie”).

W dobie skracania długości radiowych singli Etnobotanika niejako na przekór stworzyła, długi konceptualny album, który prowadzi misternie poprowadzona narracja, ma momenty oddechu i chwile gdy dźwięki się zagęszczają. To co jawi się jako najważniejszy element tego krążka, to udane połączenie powagi i żartu, zadumy i beztroski, szybkiego tempa z parkietu, z nostalgicznym wyhamowaniem. Bardzo cenna pozycja na wydawniczej liście tego roku.

23.06.23 | The Very Polish Cut Outs i Superkasety

https://www.facebook.com/zespolmuzycznyetnobotanika/
https://www.facebook.com/theverypolishcutouts
https://www.facebook.com/superkasety/

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy