Wpisz i kliknij enter

Maria W Horn & Vilhelm Bromander – Earthward Arcs

Bez uwodzicielskich zabiegów.

SuperCillider to elastyczna platforma języka programowania dźwięków. Jest to open source, a więc korzystać może każdy, ale wiadomo, że najbardziej zainteresowani będą muzycy lubiący pracować nad materią elektroakustyczną. Wymyślone przez Jamesa McCartneya narzędzie służy do syntezy dźwięku w czasie rzeczywistym. Nie ma zdefiniowanego celu, jest samo narzędzie. I właśnie z niego skorzystała w 2019 roku Maria W Horn dając początek płycie „Earthward Arcs”.

Dołączył do niej Vilhelm Bromander wraz ze swym unikalnym podejściem do kontrabasu. Tym samym doszło do pierwszej współpracy sztokholmskich kompozytorów. Dziwić nie może, że ich długaśne kompozycje znalazły swe miejsce w katalogu Warm Winters, albowiem swój ostatni album wydała tam też Aleksandra Słyż, do której jeszcze wrócimy. „Earthward Arcs” to tylko dwa utwory i niecałe trzydzieści minut muzyki, co wystarcza, bo lepiej niedosytem niż nadmiarem zarzucać słuchaczy.

Utwór tytułowy rozpoczyna naszą wędrówkę. W części rozwinięcia duet koncentruje się na najdrobniejszych zmianach barwy i intonacji. Każdy szczegół jest skrupulatnie odnotowany. Co ciekawe są chwile, w których odróżnienie kontrabasu od elektroniki wydaje się niemożliwe. Zespolenie obu struktur po siódmej minucie sprowadza na nas niemal orkiestrowe rozpostarcie. Celem jest stworzenie wspólnego dźwięku, który w istocie się pojawia, ale w minimalistycznej formie.

Zgoła odmiennym przypadkiem jest „Mycelial Bloom”, który startuje od razu z wielkim, emocjonalnym impetem. Dronowy utwór otwiera natychmiast swoją głębię, a kompozytorzy pokazują swój kunszt. I właśnie w tym miejscu należy raz jeszcze przywołać Aleksandrę Słyż, gdyż utwór Szwedów bardzo blisko sąsiaduje z dokonaniami Polki w zakresie dronów. Jakże wspaniale ten utwór rezonuje, jakże uderza bezpośredniością. Na całej płycie nie znajdziecie żadnych uwodzicielskich zabiegów, a tylko niepodlegającą dyskusji moc.

Warm Winters Ltd. | 2023


Bandcamp: https://warmwintersltd.bandcamp.com/album/earthward-arcs
FB Maria W Horn: https://www.facebook.com/MariaWHorn


 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy