Wpisz i kliknij enter

Lasy – Głazy

Przeginanie formy.

Co z postacią dresiarza uczyniła w kulturze Dorota Masłowska – wiadomo. Ci co nie czytali mogli obejrzeć film z Borysem Szycem. Istotne w prozie pisarki było zarówno osiągnięcie stylistycznej odrębności, jak również przegięcie formy. Nie wiem czy duet Lasy akurat podąża tropem Masłowskiej, ale widzę, że ochoczo przywdziali dresiarski wizerunek, który najzwyczajniej im leży, a i w przeginaniu formy też potrafią wiele osiągnąć, co w roku 2023 potwierdzili mini-albumem „Głazy”.

fot. Alicja Nowicka

Najprościej rzecz można ująć, że muzycy pochodzą z Trójmiasta, które znane jest z dość zwariowanego podejścia do muzyki. W każdym razie nieszablonowość wpisana jest tam mocno w DNA. Czas na skład: Maciej Wojcieszkiewicz (Stendek) oraz Jacek Prościński (wh0wh0). Pierwszego można odnaleźć pośród laureatów Fyderyków. Swoją statuetkę zgarnął za produkcję albumu Reni Jusis. O drugim sporo pisałem na Nowej Muzyce. W roku 2017 Bartek Woynicz w rozmowie z Wojcieszkiewiczem zanotował, że ten pielęgnuje otwarty umysł w sferze muzyki i usłyszeć da się to „Głazach” właśnie.

Myślę, że duet po prostu nie ma czasu do stracenia. Tym tłumaczę sobie tempo płytki, ale również bezkompromisowy początek w postaci „Intro”. Właściwie od razu przechodzimy do rzeczy i lecimy z silnie energetyczną mieszanką. Żadnego „pitu-pitu” tylko od razu moc. Aż trudno uwierzyć, że całość jest wynikiem trzydniowej sesji na pełnym spontanie. Wyszedł z tego materiał gęsty, ale zdyscyplinowany (chyba bardziej przez perkusję). Przynajmniej tak to słyszę w znakomitym „Epickim”, który nosi w sobie ślady lat 90.

Choć trudno w to uwierzyć, ale potrafią jeszcze mocniej. „Hakerzy” zwyczajnie jeńców nie biorą. Zwolennicy delikatności zadowoleni nie będą, a i sam utwór skłania do zwiększenia poziomu głośności. Nie chcę już grubszym słowem rzucać, ale jest to kawał surowego mięcha. Pozostałe dwa utwory: „Flanger” i „Pokkkkemon” pokazują, że złożoność i różnorodność Głazom obce nie są. Istna machina pomysłowości napędzana z jednej strony elektroniczną muzyką, a z drugiej wspaniałą perkusją. Bez opamiętania.

Lasy | 2023


Bandcamp: https://lasy.bandcamp.com/album/g-azy
FB: https://www.facebook.com/LASYmusic


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

3 pytania – King Midas Sound

W walentynki ukazał się nowy album projektu Kevina Martina i Rogera Robinsona, a dziś gościmy ich w naszym cyklu mini wywiadów.