Wpisz i kliknij enter

MIR – MIR (II)

Niepowściągliwe aranżacje.

Takich muzyków się nie zapomina. Możliwe, że to oni nie dają o sobie zapomnieć. Pracowici, utalentowani i pomysłowi. Zasadniczo Miłosz Pękala jest perkusistą, a Bartosz Weber gitarzystą. W tym fachu trudno jednak poradzić sobie skupiając się na jednym instrumencie, a o nurtach muzycznych nawet nie wspomnę. W 2020 roku ukazała się płyta „On the Rim” sygnowana nazwą MIR. Jako duet debiutowali wówczas w oficynie Tapes Webala.

Na poprzedniej płycie inspirowali się twórczością Stanisława Lema. Na „MIR (II)” odwołują się do autora „Kongresu futurologicznego” również. Zawężają się do powieści „Solaris”. Sam zespół pisze o stworzeniu ilustracji do tejże. Przy tak obranym kierunku artystycznym wejście na pole kosmiczno-elektronicznej muzyki w utworze „Vision” budzić zdumienia nie może, ale złożoność materii muzycznej, wszechobecne perkusyjne dodatki oraz przetasowania melodyczne są najwyższej próby. Dodatkowo jeszcze jest w tym wszystkim spryt.

Rozumiem przez to chociażby ukrytą w tytule płyty aluzję do niepowstałej radzieckiej stacji kosmicznej, ale również ucieczkę przed szablonowością. Znakomity „Crazy Meadow” nęci eksperymentalnym charakterem budując przy tym niepowściągliwe aranżacje, a wszystko utrzymując w bardzo minimalistycznym tonie. Plus jeszcze to niby-jazzowe przełamanie w połowie utworu. Z kolei sam początek utkany został z elastycznej łagodności bliskiej dokonaniom Manu Delago. Akurat ten fragment należy do dość oczywistych w przeciwieństwie do „Station”.

Ten jest rozwibrowany i przecięty równo w połowie. Pierwsza połowa może być formą abstrakcyjnej nawigacji, ale druga zmierza w stronę… taneczną. „Flfl” mocniej osadzona została w nurcie electro. W „Vision Two” pojawia się Marta Weber, której głos został dołożony do rytmicznej materii jako kolejny instrument. Wszystkie utwory spina ewidentnie dobry humor, który jest rzadkością. I właśnie ten dodatek wyróżnia MIR na tle innych. To taka pstrokacizna, o której nawet nie wiecie, że potrzebujecie.

Tapes Webala | 2023


Bandcamp: https://mirwebala.bandcamp.com/album/mir-ii
FB: https://www.facebook.com/MIRontheRIM


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy