Wpisz i kliknij enter

Flaner Klespoza – Czarny kokos

Rozwój i dojrzewanie.

Pierwsze wzmianki o twórcy występującym pod pseudonimem Flaner Klespoza pojawiły się w roku 2020. Nasz bohater wydaje płyty z umiarem, za co należy się pochwała. Można też zaryzykować twierdzenie, że nagrywa jak poczuje taką chęć lub najdzie go ochota zabicia nudy. Interesujące rzeczy powstają z takiego podejścia, jak się okazuje. „Czarny kokos” również należy do tej kategorii, ale jest tu coś jeszcze. Rozwój i dojrzewanie.

Historia powstania płyty została podana zgrabnie. Oto spełnienie marzenia o nagraniu płyty na wyspie tropikalnej. I w egzotycznych okolicznościach przyrody powstało dziewięć utworów, których cechą naczelną jest lekkość. Choć może lepiej dalsze rozważania podeprzeć słowem „subtelne”. Spór niech przerwą „Śpiewające cykady” pełniące rolę wstępu i od razu otaczające nas dziką przyrodą podbitą mocniejszym akcentem muzycznym. Bardziej absorbujący z pewnością jest utwór „Przygody dzikiego psa”.

Otwierające partie wokalne torują drogę dla rytmicznej uciechy. Warto od razu podkreślić, że muzyka Klespozy to wspaniała pożywka dla wyobraźni. Jej plastyczność jest praktycznie nie do przecenienia. „Jaskinia w dżungli” ubarwiona nakładającymi się na siebie wokalami zbudowana jest z oszczędnych środków, a dojrzałość twórcy poznać można po delikatnych akcentach w końcówce utworu. Z kolei „Tańczące palmy” są zabawą w egzotykę. Trochę krotochwilną, a nade wszystko barwną. Podoba mi się również jak nowoczesność układa się z melodią wyspiarskiej muzyki („Tajemnice porcelanek”).

„Zielone kraby” pieszczą swoim minimalizmem. I właśnie ten absolutny brak przepychu cenię najbardziej w „Czarnym kokosie”. Stąd też witam z otwartymi ramionami melodyjność i swobodę „Tropikalnych wiatrów”. W każdym momencie muzyk mógł wzbić kurz jakąś bombastyczną wstawką lub smagnąć basem, ale wybrał przyćmienie („Dryfujący bambus”). Wszystkie utwory są dobrze dobrane. Istnieje pomiędzy nimi harmonia. Jest w albumie także moc odprężająca słuchacza. Pozwala słuchać i cieszyć się drobiazgami.

Nagrania somnambuliczne | 2023


Bandcamp: https://somnambuliczne.bandcamp.com/album/czarny-kokos
FB: https://www.facebook.com/flanerklespoza
FB Nagrania: https://www.facebook.com/somnambuliczne


 Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
7 miesięcy temu

Ale to dobre. Zapodam, by cieszyć się drobiazgami
https://lizardskin.bandcamp.com/album/roadside

Polecamy