Wpisz i kliknij enter

Voices Of The Cosmos – De Revolutionibus MMXXIII

Piknięcia, piski, odgłosy liczników Geigera.

Bardzo interesująco rozwija się zespół po jednoznacznie brzmiącą nazwą Voices Of The Cosmos. Nim się człowiek obejrzał, to właśnie pojawił się ich piąty album. W kwestii autorów muzyki nic się nie zmieniło, nadal są nimi Rafał Iwański i Wojciech Zięba, ale już w zakresie grona współpracowników nastąpiła wyraźna zmiana. Prosto z Torunia dołączyli do nich Piotr Żuralski (Kompozyt) oraz Szymon Szwarc (SKI). I tak oto, po raz kolejny, astronomia złączyła się z muzyką.

Zawsze warto o tym przypomnieć, że twórcy biorą na warsztat oryginalne sygnały kosmiczne odbierane przez radioteleskopy (źródła podają, że są wśród nich m.in. pulsary, zorze polarne, a nawet Słońce) i za pomocą elektroniki przerabiają je na muzykę. Uważni czytelnicy odnotowali już zapewne tytuł albumu oraz wspominane miasto Toruń, więc dodać należy, że album nagrany został w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Voices Of The Cosmos to ten interesujący przypadek kiedy edukować możemy się bezpośrednio z dźwięków.

Skoro budowa utworów odbywa się na dźwiękach astralnych, to próżno oczekiwać rytmów skocznych i atmosfery gorącej. Z drugiej strony nadmiernego chłodu i oziębłości również nie znajdziecie w nim. „Electromagnetic Pulse” jest na przykład popisem poplątanych rytmów. Istotnie, że rzeczy dzieją się w tempie wolnym, ale surowość muzyki jest nader satysfakcjonująca. Zobaczcie tylko co z naszymi wyobrażeniami o kosmosie zespół rozprawia się w „Planet Zero”. Futuryzm tam zawarty jest dość prymitywny.

Z kolei „Gravitational Collapse” wypełniony jest syntezatorami. Gdybym miał odszukać jakiejś klasycznej i „bezpiecznej” wersji kosmosu, to wskazałbym na „Cosmic Structures”. Do grona moich faworytów zaliczam bez wątpienia „Apeiron” z uwagi na swą delikatność i ambientowość, bo już w „Cold Dark Matter” sprawy idą naprawdę daleko. Najważniejszymi rzeczami na płycie są dodatki. Te różne piknięcia, piski, odgłosy liczników Geigera, a także posępność otchłani – sprawiają, że międzygalaktyczna atmosfera otacza nas z każdej strony. I to bez środków chemicznych.

Eter Records / Gusstaff Records | 2024


Bandcamp: https://voicesofthecosmos.bandcamp.com/album/de-revolutionibus-mmxxiii
FB: https://www.facebook.com/voicesofthecosmos
FB Gusstaff: https://www.facebook.com/Gusstaff.Rec


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy