Wpisz i kliknij enter

Mining – Chimet

Anatomia sztormu.

Musi być coś w tej Anglii, że jak wrażliwa dusza kroczy niespiesznie po jej terytorium, to zaraz pojawiają się w niej myśli lub rodzą się dźwięki. W.G. Sebald pieszo przemierzając Suffolk dał upust swej erudycji w „Pierścieniach Saturna”. Północna część Anglii silnie zainspirowała Craven Faults do nagrania „Standers”. W przypadku płyty „Chimet” trio: Matthew Bourne, PJ Davy oraz Craig Kirkpatrick-Whitby postanowiło przyjrzeć się rejestracji zmian pogodowych w West Sussex.

Mówimy tu o Chichester West Pole Beacon, znanym również jako Chimet, czyli stacji pogodowej, która rejestruje wszelkie informacje pogodowe. Na potrzeby płyty zespół Mining zmapował wszystkie wykresy dotyczące sztormu Brian, który trwał przez siedem dni i nawiedził Anglię w 2017 r. Zebrane dane postanowili przełożyć muzykę. W ten sposób możemy posłuchać jak pogoda mogłaby brzmieć, a zanurzając się głębiej możemy zapoznać się z muzyczną anatomią sztormu. Szczęśliwie płyta „Chimet” wykracza daleko poza dźwiękową ciekawostkę.

Staje się to jasne już na starcie, gdzie czeka na nas czternastominutowa „Ophelia”. Jest to utwór potężny, medytacyjny, prowadzony przez intuicję muzyków. Oszałamia spokój, fortepianowe uderzenia, delikatny rytm. Gęstość dźwięków, zmieniające się wysokości, ożywiające narrację drobiazgi. Piękny to kawał muzyki. Dwunastominutowy „Arise” rozpływa się w dźwiękach wiolonczeli snując się od przypływu do odpływu. Momentami pociągając całość do dołu basem pogrubionym.

Ale nie jest to jedynie album ambientowy, bo trafiają się chwile jasności jak fortepianowy „Latent” czy oferujący delikatny futuryzm „Debris”. Bardzo odpowiada mi przestrzeń wykreowana w „Force 10 Pts. 1 & 2”. Elektroakustyczna suita zmienia swoje oblicze, ale robi to niespiesznie, acz nie szczędząc nic ze swej obfitości. Interesujące, że Mining nie podkręcają emocji. Ich improwizacje bardziej pełzają niż chodzą przy jednoczesnym zamrażaniu emocji. Być może to ich wizja przyrody, która beznamiętnie robi swoje nie przejmując się człowiekiem.

The Leaf Label | 2024


Bandcamp: https://mining.bandcamp.com/album/chimet
FB: https://www.facebook.com/miningsounduk
FB Leaf Label: https://www.facebook.com/theleaflabel


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy

3 pytania – Dj Steaw

Z okazji nadchodzącego festiwalu Wooded oraz Wooded City B4 Party w Poznaniu przepytujemy jedną z gwiazd tych wydarzeń.