Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.

Field Works – Ultrasonic
Jarek Szczęsny:

Nietoperze jako podstawa twórcza.

Apparat – Capri-Revolution (Soundtrack)
Mateusz Piżyński:

Pierwsza odsłona serii muzyki filmowej Saschy Ringa.

Grischa Lichtenberger – KAMILHAN; il y a péril en la demeure
Paweł Gzyl:

Chrzęszczące ballady.

KeiyaA – Forever Ya Girl
Jarek Szczęsny:

Niepasujące do siebie puzzle.

Atom™ & Jacek Sienkiewicz – Stal
Jarek Szczęsny:

Gotujące się chemikalia.

Kush K – Lotophagi
Łukasz Komła:

Zjadacze lotosu.

Wodorosty – Natura ślepca
Jarek Szczęsny:

Wychłodzona nieustępliwość.

Korzeniecka, Rucki – 2 x perkusja
Jarek Szczęsny:

Nieoczekiwany splot pałeczek i bębnów.Władysław Komendarek – Planetyzacja świadomości

Niedawno ukazało się dwupłytowe wydawnictwo koncertowe mistrza syntezatorów Władysława Komendarka, będące rejestracją jego lotu na planetę Jarocin!

Z całą pewnością rok 2019 należał do tych przyjaznych w biografii Władysława Komendarka – jednego z polskich pionierów syntezatorowej muzyki elektronicznej i członka legendarnej grupy Exodus w latach 1973-1983. Nawiązując do tego, co się wydarzyło w ubiegłym roku mam na myśli winylową składankę Retrospektywny (Retrospective) opublikowaną przez francuską wytwórnię Akuphone, na której znalazło się osiem kompozycji pochodzących z dwóch płyt: Dotyk Chmur (1987) i Hibernacja Nr 1 (1990). Miałem zaszczyt pracować przy wydaniu tej kompilacji, przygotowując teksty do wkładki.

Idźmy dalej, 30 marca 2019 r. Komendarek wystąpił w Jarocińskim Ośrodku Kultury, a tegoroczny album Planetyzacja świadomości jest zapisem tamtych wydarzeń. Wydawcą jest nowo powstała oficyna Dźwiękomisja założona przez Radosława Radziejewskiego. To pierwsza pozycja w katalogu tego labelu i to jaka! Planetyzacja świadomości to dwa pięknie wytłoczone białe winyle (180 g), które pomieściły osiem utworów. Grafiki zdobiące koperty autorstwa Jacka Rosiaka także zasługują na słowa uznania. Obrazy powstały pod wpływem twórczości Stanisława Lema. Śpieszcie się z zamawianiem winyli, nakład tylko 500 kopii!

72-letni Komendarek, sceniczny ekscentryk, nieustannie poraża energią, pasją i zaangażowaniem. Planetyzacja świadomości to lot w różne rejony stylistyczne – od syntezatorowych erupcji i przesterowanych solówek, przez ambientowe połacie, po wywracanie muzyki klasycznej, trance i brzmienia Detroit techno w świetnym fragmencie Galaktyczna synchronizacja. To nagranie fani powinni doskonale kojarzyć z płyty Wolne Sondy (Slow Probes) z 2018 roku.

Planetyzacja świadomości, jak i wideo W Kosmosie Zawsze Jest Dobrze natchnęły mnie do rozmaitych przemyśleń. Wideo pokazuje, w jakich warunkach żyje na co dzień Komendarek, jak podchodzi do tworzenia i grania muzyki na żywo. To wszystko bardzo mnie poruszyło i utwierdziło w przekonaniu, że jest jednym z ostatnich polskich weteranów, którzy reprezentują prawdziwego ducha muzycznego szaleństwa. Kiedy patrzę na Facebookowe zdjęcia przedstawiające często wymuskane i wręcz wystylizowane studia polskich producentów w zestawieniu z tym, co zobaczyłem W Kosmosie Zawsze Jest Dobrze, to ogarnia mnie jakiś smutek, że taki pionier jak Komendarek nie może funkcjonować w warunkach, jakie mu się należą! Wiem, że nie rozgrzewa techno parkietów w każdy weekend i nie występuje poza granicami, a mógłby grać regularnie na wielu tanecznych imprezach o różnej proweniencji. Jest absolutnym Kosmitą! Doceniajmy artystów za ich życia!

Strona Władysława Komendarka »Profil na Facebooku »Strona Facebook Dźwiękomisja »

Planetyzację świadomości można zakupić w poniższych sklepach płytowych:

» Sideone.pl

» Asfaltshop.pl

» Winylmarket.pl

» Digujto.pl

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze