Wpisz i kliknij enter

Strings & Timpani – Voice & Strings & Timpani

Wielokomorowy kalejdoskop.

Tak się składa, że sięgając po nowy album duetu Strings & Timpani – który tym razem rozrósł się do rozmiarów sekstetu – wracamy jeszcze na moment do roku 2020, ponieważ longplay Voice & Strings & Timpani ukazał się pod koniec zeszłego roku.

Projekt Strings & Timpani tworzą muzycy doskonale znani osobom śledzącym katalog norweskiej wytwórni Hubro: gitarzysta Stephan Meidell (Cakewalk, Velkro, Metrics Ensemble TRIGGER) i perkusista Øyvind Hegg-Lunde (Building Instrument, José Gonzales, Junip, Electric Eye). Obaj zaczynali pod zupełnie inną nazwą – The Sweetest Thrill, a dopiero w 2016 roku opublikowali longplay Hyphen jako Strings & Timpani.

Meidell i Hegg-Lunde są również członkami znakomitego Erlend Apneseth Trio. Meidell ma także na koncie solowe płyty. Jedną z nich, czyli Metrics przybliżałem w 2017 roku na łamach Nowej Muzyki. Dodam, że zarówno Building Instrument, jak i Erlend Apneseth Trio można było podziwiać w 2018 i 2019 roku podczas wrocławskich koncertów w ramach Eklektik Session.

Obecny skład Strings & Timpani dopełniają Mari Kvien Brunvoll (wokal, elektronika), Eva Pfitzenmaier (wokal, syntezatory), Stein Urheim (gitara, elektronika, langeleik) i Kim Åge Furuhaug (perkusja).

Voice & Strings & Timpani nagrano częściowo podczas koncertu na festiwalu Nattjazz w Bergen w 2016 roku, a także w Broen Studio w Bergen – gdzie również został zmiksowany – w 2020 roku. Produkcją zajął się niezastąpiony Jørgen Træen, który uzyskał niezwykłe brzmienie, głębię i autentyzm, a jednocześnie wyodrębniając dźwiękową galaktykę rozmaitych detali.

Pomysł na ten projekt był mój i Øyvindamówi Meidell. – Chcieliśmy stworzyć naszą muzykę razem z przyjaciółmi i kolegami z Bergen, muzykami, którzy nas inspirują i są częścią tego samego środowiska, którzy mają podobne nastawienie w kierunku tworzenia muzyki: to, co lubię nazywać wspólnotowym podejściem do grania. Suma wydobywającej się muzyki jest istotną częścią; wspólne muzykowanie bez imponowania indywidualnymi umiejętnościami wirtuozowskimi w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nadal mocno wierzymy w poszczególne głosy, ale dopiero ich połączenie w całość jest dla nas najważniejsza. To jest naszym sednem tworzenia muzyki, a zwłaszcza tego projektu. Ja i Øyvind jesteśmy założycielami projektu i kompozytorami muzyki, ale jednocześnie chcemy, aby każdy głos był tu słyszany. To jest trudne, ale ostatecznie warte wysiłkupodkreśla Meidell.

Dziewięć kompozycji na Voice & Strings & Timpani zaskakuje niecodzienną mozaiką, połączeniem gatunków, brzmień i dwóch żeńskich głosów (Mari Kvien Brunvoll, Eva Pfitzenmaier). Miesza się tu folk z elektroniką w odcieniach techno, rockowa transowość z tradycją wystrzeloną w kosmos, a także eksperymentalne zawijasy w otoczeniu akustycznych i przestrzennych połaci dźwiękowych. Album do wielokrotnego odkrywania!

Hubro | listopad 2020

Strona Facebook Strings & Timpani »
Strona Hubro music »
Profil na Facebooku »Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy