Wpisz i kliknij enter

VA – Weavings

Zbiorowa improwizacja.

Kończąc pisanie o ostatnim albumie Zguby „Znój” odnotowałem, że jego koniec zawierał przestrogę lub proroctwo, że znów wojna za oknem siać spustoszenie będzie. Okrutny czas nie pozwala skupić się na muzyce. Reakcja polskiego, ale nie tylko, środowiska muzycznego dotkniętego skutkami pandemii jest wspaniała. Oto artyści zrzekają się swoich zysków, które przekazują na rzecz Ukrainy. Jedyne co musimy zrobić, to kupić w serwisie Bandcamp jakąś z ich wspaniałych płyt. Jako, że idea międzynarodowej współpracy pozostaje najmocniejszą naszą kartą, to dziś chciałbym przedstawić wam płytę „Weavings”.

W roku 2020 festiwal Unsound ogłosił wymuszoną pandemią przerwę. Z tej okazji odbył się koncert on-line, którego dyrygentem był Nicolás Jaar. Sam materiał powstawał również poprzez łącza internetowe, a między innymi udział wzięli Aho Ssan, Ka Baird, Angel Bat Dawid, Ellen Fullman, Dirar Kalash, Księżyc, Laraaji, sam Jaar, Resina, Paweł Szamburski, Juliana Huxtable, Rolando Hernández Guzmán, Wukir Suryadi i Rully Shabara z Senyawy. To co dziś można usłyszeć w wersji albumowej jest zapisem tego wydarzenia z drobnymi zmianami (głównie mastering).

Całość sprawia wrażenie jednego bloku dźwiękowego, co jest zgodne z zamiarem twórców. Słyszana przez nas muzyka powstała w wyniku zbiorowej improwizacji. Wyłuskiwanie fragmentów mija się z celem, gdyż tu najlepiej sprawdza się pełne zanurzenie w niepowtarzalny świat dźwięków. Zdaję sobie sprawę, że dziś trudno o taki luksus, ale może warto spróbować. Sam nie wiem. Wiem tylko, że paradoksalnie „Weavings” słuchane dziś ma w sobie niepewność nadchodzących dni.

Pewnym wytchnieniem jest część ósma z udziałem Pawła Szamburskiego. Zresztą z części dziewiątej toczącej się w niespiesznym tempie można wyłuskać optymistyczną nutę. Nic nie mogę poradzić na to, że mnie jednak silniej przyciąga część trzecia pełna ciemnych zakamarków, niesprecyzowanych dźwięków i nerwowej atmosfery. To na pewno płyta więcej niż ciekawa. Na pewno potrafi wciągnąć bez reszty, ale być może musi poczekać na lepszy moment w dziejach świata.

Other People / Unsound | 2022
Bandcamp
FB Unsound
FB Other PeopleJest nas 14 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy