Wpisz i kliknij enter

Znamy timetable 17. edycji Tauron Nowa Muzyka Festival!

Sprawdzamy rozkład jazdy katowickiego festiwalu, który rozpocznie się już 21 lipca.

Organizatorzy katowickiego festiwalu Tauron Nowa Muzyka, z którym naszą redakcję łączy szczególna więź, dzięki wspólnej nazwie zaczerpniętej od naszego portalu, odkryli pełne karty odnośnie timetable 17. edycji TNMF. Festiwal rozpocznie się już 21 lipca i potrwa do 24 lipca, a tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje Koncert Otwarcia, podczas którego tym razem wystąpi brytyjski artysta Kevin Martin aka The Bug. Jego koncert poprzedzą supporty polskiego dubstepowca Phatraxa i hip-hopowego składu Tonfa. Pierwszy dzień festiwalu, który odbędzie się w katowickiej Walcowni, przy ul. 11 listopada 50, zamknie Krenz, polski producent tworzący na pograniczu dubstepu, jungle i mocnego hip-hopu.

Przestrzenią dla kolejnych dwóch dni 17. edycji TNMF będzie tradycyjnie, jak od kilku lat, katowicka Strefa Kultury czyli teren między ul. Olimpijską, ul. Góreckiego, al. Roździeńskiego i Parkiem Boguckim. Jako że na TNMF wracam po trzech latach, a najbliższa mi jest elektronika, na której zawsze skupiałam swoje wizyty na Tauronie, przegląd tegorocznych scen zaczynamy od Club Stage, czyli słynnego namiotu wypełnionego techno, IDM i housem, który przez lata sygnowała marka napoju dodającego skrzydeł. „Kultowa i dla wielu najważniejsza ze scen festiwalu ponownie zapewni moc wrażeń.” – tak wskazują organizatorzy i rzeczywiście, patrząc na line-up trzeba przyznać, że robi on piorunujące wrażenie.

Na scenie Club Stage w piątek zagrają kolejno: jeden z najbardziej znanych polskich twórców techno – Michał Wolski, a także: związany z katowickim Biurem Dźwięku Grzegorz Paszkiewicz aka EERT, pochodzący z Manchesteru Andy Stott, który w swojej muzyce łączy eksperymentalne techno i ambient, szwedzka legenda minimal techno – The Field oraz, przyznaję subiektywnie, że jeden z najważniejszych dla mnie artystów tegorocznej edycji – Donato Dozzy. Włoch przejmie stery Club Stage od 3:00 i będzie grał aż do zamknięcia sceny o 6:00 rano!

Zakładam, że czytelnikom Nowamuzyka.pl nie trzeba przypominać kluczowych wydawnictw z artystycznej działalności muzyka (wyłącznie dla porządku: solowy album „K” z 2010 r., kultowy duet Voices From The Lake tworzony z Neelem i album o tym samym tytule, działalność współtworzonej przez niego wytwórni Spazio Disponibile czy album „Il Quadro Di Troisi” nagrany z Andreą Noce), natomiast warto stanowczo zaznaczyć jedno: jeśli uważasz się za fana techno, a przegapiłeś set Dozzy’iego na żywo, to nigdy się do tego nie przyznawaj. Nie rzucam tu słów na wiatr. Set Donato z Instytut Festival 2019, który stanowił jego pierwszy występ w Polsce, wspominam więcej niż wybornie – obok mnie równie dobrze bawił się człowiek w masce karpia (serio!), pierwsze promienie wschodzącego słońca przemiło ogrzewały twarz w tańcu, a winylowa selekcja włoskiego producenta i DJa, tradycyjnie oscylująca na granicy hipnotyzującego techno, minimalu i ambientu, zapewniła idealny groove tamtej nocy na instytutowej Gate Stage. Tak więc koniecznie zameldujcie się na Club Stage w nocy z piątku na sobotę, między 3:00 a 6:00 rano. Być na secie Donato Dozzy’iego na 17. edycji TNMF to absolutny MUST.

Sobota na Club Stage zapowiada się nie mniej fascynująco. Sety na scenie otworzy duet Vacos Malcolm tworzony przez Łukasza Zielińskiego (Vacos) i Williama Malcolma (Nightrun87), następnie zagrają: Sarapata, polski duet z Krakowa, znany także z działalności jako SALK, londyński producent Ryan Lee West tworzący melodyjną elektronikę jako Rival Consoles, a potem, między 1:00 a 2:00 w nocy VRIL (Ulli Hammann), niemiecki producent, którego nagrania ukazywały się nakładem genialnej oficyny Giegling, Delsin czy Bad Manners Records prowadzonej przez legendarnego Marcela Dettmanna. VRILa zaliczam do najciekawszych producentów techno, którego kolejne wydawnictwa tylko umacniają go w tej roli. Bo o ile zalewa nas cała masa nudnego i jałowego techno, VRIL za każdym razem daje słuchaczom coś wybitnego, coś, obok czego nie da się przejść obojętnie.

Tak było gdy w 2014 r. nakładem sublabelu Giegling – Forum, wydał swój debiutancki album „Torus”, podobnie w 2017 r. kiedy już w ramach Giegling ukazał się kultowy „Anima Mundi” czy wreszcie ostatnio, gdy VRIL wespół z Rødhådem wydali płytę „Out Of Place Artefacts”, którą miałam przyjemność opisać na łamać NM. Do tego dochodzi cała masa kapitalnych EP-ek, w tym seria „1-10”, która ukazała się w ramach wspominanej oficyny Giegling albo „Alte Seele”, która ukazała się w 2020 r. nakładem Delsin. Wreszcie, do dziś mam ciarki na myśl, że to właśnie VRIL stworzył (chyba, nikt nie wie) w duecie z moim absolutnie ulubionym artystą, Prince of Denmark, album „Aufgang” nagrany pod aliasem „Zum Goldenen Schwarm”. Mocne, szybkie, a jednocześnie emocjonalne techno, pełne energii ale i tajemnicy, to znaki rozpoznawcze VRILa, który grał już na największych i najważniejszych festiwalach elektronicznych, cyklicznie gra sety w gruzińskim Bassiani czy w mniejszych klubach, a przy tym nie traci nic z oryginalności i nigdy nie ociera się o banał. Idę o zakład, że nie zawiedzie on publiki TNMF, na którym występ będzie drugą okazją, by zobaczyć niemieckiego producenta w Polsce – rok temu zagrał on dwa live acty, ambientowy i techno, podczas Up To Date Festival 2021. Kto przegapił, ten za tydzień ma szansę nadrobić!

Sobotnią noc na Club Stage zamkną niemieccy dje i producenci z Kollektiv Turmstrasse oraz izraelski duet Red Axes, którzy nie pozwolą przestać tańczyć festiwalowiczom aż do 7:00 rano!

Tak rysuje się piątek i sobota na Club Stage. Nie mniej ciekawie zapowiadają się występy na pozostałych scenach, które wypełni elektronika, nu-jazz, pop i oczywiście hip-hop. W piątek i sobotę w katowickiej Strefie Kultury będzie można posłuchać:

SCENA MIASTA MUZYKI:

CARBON STAGE:

PERŁA FEEL THE BEAT STAGE:

TAURON SCENA KAMERALNA NOSPR:

Festiwalowy after odbędzie się 24 lipca w Jazbarze Muchowiec – tradycyjnie pod szyldem FAJRANT! Zagra m.in. Eagles & Butterflies czyli brytyjski producent Chris Barrat. Wstęp na FAJRANT! jest bezpłatny.

> > > WIĘCEJ INFORMACJI I LINKI DO ZAKUPU BILETÓW < < <

Tauron Nowa Muzyka Festival na Facebooku – LINK

OFICJALNA STRONA INTERNETOWA TAURON NOWA MUZYKA FESTIVAL – LINK

LINKI DO ZAKUPU BILETÓW – KLIK!

/materiały graficzne użyte w tekście pochodzą ze strony organizatora Tauron Nowa Muzyka Festival na Facebooku/Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy