Wpisz i kliknij enter

Benedikt Wieland – medicine feat. aint about me

Sprawdźcie nowy projekt basisty Kaos Protokoll!

Nowa muzyka dociera do nas nieustannie, co chwilę, zapewne co sekundę i właśnie mamy kolejną porcję nowych dźwięków. Tym razem od Benedikta Wielanda – szwajcarsko-niemieckiego basisty, improwizatora i kompozytora znanego z zespołu Kaos Protokoll. Od dobrych kilku lat prowadzi również wytwórnię Prolog Records.

Benedikt Wieland, fot. Dovile Sermokas

Wieland nie od dziś stara się przeformułować znaczenie gitary basowej, nadając temu instrumentowi nowe cechy, zrzucające z basu brzemię bycia jedynie podporą rytmiczną czy harmoniczną. Nagranie medicine zapowiada kolejny etap procesu badawczego muzyka. Nad sprecyzowaniem języka/systemu Wieland pracował przez ostatnie trzy lata. Przez cały ten proces Benedikt kontaktował się z dwoma osobami, w roli doradców do spraw produkcji: kompozytorem filmowym Alexandre’em J. Maurerem i norweskim artystą dźwiękowym Janem Bangiem.

„Gitara basowa staje się orkiestrą i nie jest już związana z jej tradycyjną rolą jako fundamentem harmonii i rytmu” – wyjaśnia Benedikt.

Benedikt Wieland
Łukasz Polowczyk (aint about me), fot. Gene Glover

iluzja czasu / przestrzeni… umysł / pomieszanie myśli” – Łukasz Polowczyk

W medicine można usłyszeć niezwykły głos dobrze nam znanego Łukasza Polowczyka jako aint about me i saksofon Simona Spiessa (Kaos Protokoll, Late Bloøm, Træ, Simon Spiess Trio, aint about me). Od pierwszy sekund medicine noise’owy warkot został precyzyjnie „poprzecinany” przez spoken word Łukasza, by nadać mu jeszcze większą siłę przenikania do naszego krwiobiegu. Atmosferę napięcia podbiją apokaliptyczne uderzenia w bębny (tomy, kotły?), gdzie momentami ich brzmienie przypomina ścieżkę dźwiękową Brada Fiedela do filmu Terminator 2: Dzień sądu, a w tle delikatne orkiestrowe mrugnięcia i pęczniejące słowa Polowczyka (cały tekst powstał na zasadzie tu i teraz), w których mnóstwo meta danych, choćby nawiązujących do Bhagawadgita, medytacji czy ayahuaski. Wszystko razem unosi się na falującym beatcie z domieszką wysmakowanego jak zawsze soundu saksofonu Spiessa, nawiązującego do jazzowych korzeni Wielanda. Pozostaje tylko czekać na kolejne odsłony tego projektu!

 

Strona Benedikta Wielanda: www.benediktwieland.com
Strona FB: www.facebook.com/benewieland
Strona Prolog Records: www.prolog-records.ch/records/releases
Strona FB: www.web.facebook.com/PrologRecords


Jest nas ponad 16 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy