Wpisz i kliknij enter

Up To Date Festival 2023 – pierwsze ogłoszenie

I zmiany, zmiany, zmiany!

Kilkanaście dni temu ekipa festiwalu Up To Date odsłoniła pierwsze karty dotyczące tegorocznej, czternastej już edycji wydarzenia. Niosą one wiele zmian, choć jednocześnie nie ma obaw – UTDF pozostaje wierny ideałom, które trwale wpisały się w znak jakości i oryginalność festiwalu: szacunek do Podlasia i lokalnej społeczności oraz promocja regionu, działania proekologiczne czy zachęcające do dbałości o relacje z najbliższymi, czego wyrazem jest coroczna kultowa akcja „Wyślij pocztówkę do Babci”.

Przyglądamy się więc zmianom tegorocznej edycji imprezy oraz sprawdzamy pierwsze ogłoszenia artystów, którzy zagrają w Białymstoku na UTDF 2023. „Stary-nowy” Up To Date zapowiada się następująco:

Zasadniczą zmianą jest data festiwalu. W tym roku odbędzie się on w czerwcu, a nie w pierwszy weekend września, jak to miało miejsce w poprzednich latach. Dokładna data festiwalu to 23 – 24 czerwca. Powyższe oznacza także zmianę formuły wydarzenia, które potrwa w piątek i sobotę. Organizatorzy zrezygnowali z Koncertów Otwarcia i Zamknięcia, które skupiały się na prezentacji artystów z pogranicza ambientu i muzyki eksperymentalnej. Niemniej jednak, wedle zapowiedzi, dwa festiwalowe dni mają być zapełnione muzyką elektroniczną, w różnych jej odmianach, która wybrzmiewać ma od wczesnych godzin popołudniowych aż do późnych godzin rannych. A zatem nie ma ryzyka, że ambient zniknie z timetable UTDF 2023!

Po drugie, zmienia się także lokalizacja wydarzenia. Ostatnie kilka edycji odbywało się w ramach wiązanej formuły, w której część koncertów i setów miała miejsce na Stadionie Miejskim w Białymstoku, Centralne Salony Ambientu i wspomniane Koncerty Otwarcia i Zamknięcia w spektakularnej auli Pałacu Branickich albo Operze i Filharmonii Podlaskiej, zaś closingi w klubie FOMO pod legendarnym adresem na ul. Białówny 9/1. W tym roku całość wydarzenia zostanie przeniesiona do nowej przestrzeni, określonej póki co jako „secret outdoor location”, zlokalizowanej w tajemniczej poprzemysłowej lokacji blisko zieleni.

Zmiana ta wpisuje się w działania UTDF ukierunkowane na ochronę natury, a nadto ma na celu wzmocnienie ich dzięki wdrożeniu strategii redukującej wpływ festiwalu na środowisko, która opracowywana jest we współpracy z białostocką grupą Electrum, działającą w branży energii odnawialnej, technologii i informacji. Z grupą Electrum Ekipa UTDF współpracowała już wcześniej, przy okazji charytatywnej akcji „Pierwszy Latający Salon Ambientu”, który odbył się podczas… lotu balonem!

Jak mówi sam Jędrzej Dondziło aka DTEKK, dyrektor programowy UTDF: „Jesteśmy niemiłosiernie podekscytowani naszą nową miejscówką. Ubranie jej w płaszczyk marki Secret Location daje nam nowe, świeże możliwości, wyzwala świeżą energię do działania i nowe, szalone pomysły. Pozwala spuścić ręczny hamulec, który pojawiał się już w “rutynie” przygotowywania wcześniejszych edycji Up To Date.

Począwszy od tego roku UTDF ma także wzbogacić się o część dyskusyjną, która oscylować będzie wokół potrzeb środowiska i branży muzycznej. Festiwalową mini-konferencję mają wypełnić rozmowy, skupione na wymianie poglądów i doświadczeń, celem zainspirowania do głębszego wniknięcia w wyzwania, jakie stoją przed nami w tych obszarach.

Powyższe zmiany budzą ciekawość i intrygują, a przy tym wydają się strzałem w dziesiątkę. Bo o ile występy zaproszonych w tym roku artystów zostaną skondensowane do dwóch dni, to jednak ich rozłożenie w czasie pozwoli zarówno na prezentację tak spokojnego ambientu, z którym UTDF jest przecież doskonale kojarzony, jak i szybszych, energetycznych stylistyk, które dotychczas wybrzmiewały nocą na stadionowych scenach „Beats!” czy „Pozdro Techno” – house’u, electro czy techno właśnie. Skupienie wydarzeń w jednej lokacji pozwoli na aktywność festiwalowego terenu przez cały czas trwania imprezy, bez konieczności przemieszczania się między różnymi lokalizacjami i bez ryzyka wyprzedania biletów na poszczególne sety, co dotychczas zdarzało się np. w przypadkach występów, które odbywały się w klubie FOMO.

Podczas Up To Date 2023 czeka nas więc sporo zmian, ale jedno na pewno się nie zmieni – w stolicy Podlasia znów usłyszymy świetną, jakościową elektronikę, o co zadbają m.in. dotychczas ogłoszeni artyści. Póki co wiemy, że między 23 a 24 czerwca w Białymstoku zagrają:

  • legendarny brytyjski skład 2 Bad Mice,
  • portugalski producent i DJ Amulador,
  • włoski perkusista Andrea Belfi,
  • tajemniczy producent Civilistjävel!, którego tożsamość pozostaje nieznana,
  • brytyjski zespół dubstepowy Commodo,
  • Giuseppe Scaccia aka D-Leria, włoski producent łączący techno z ambientem i brzmieniami eksperymentalnymi,
  • Dynasonic – polski skład dub-krautrockowy,
  • duet pochodzących z Neapolu Angeli Dragonetto i Daniele Paduano, tworzących jako Fireground,
  • reprezentant sceny ukraińskiej Igor Glushko, rezydent kijowskiego klubu Closer, związany z ukraińskim festiwalem Brave!,
  • świetny włoski producent Luigi Tozzi, tworzący hipnotyczne techno, kojarzony z kultowym szwedzkim labelem Hypnus,
  • reprezentantki berlińskiego Tresora – Mareena i Kerrie, które zagrają seta w formule b2b,
  • szwedzka artystka Maria W Horn,
  • Moonlight Resort & Spa czyli dubowy duet tworzony przez Michała Wolskiego i Tomasza Zająca,
  • Mun Sing – 1/2 duetu Giant Swan,
  • post-punkowiec Ossia, którego płytę „Devil’s Dance” zrecenzował dla NM Maciej Kaczmarski,
  • bezkompromisowa artystka Puce Mary, tworząca w stylistyce industrial & noise,
  • rezydujący w Berlinie Alex Tsiridis aka Rhyw, współzałożyciel wytwórni Fever AM,
  • austriacki producent techno Sedvs,
  • reprezentant sceny ghetto house z Chicago – DJ Slugo,
  • legenda techno z Birmingham – Surgeon, o którego ostatniej płycie „Crash Recoil” pisał na naszych łamach Paweł Gzyl,
  • Massimiliano Viganò aka Viels,
  • YAC czyli Piotr Krupiński, polski reprezentant nurtu dub & glitch, połowa duetu Normal Bias, od lat związany z labelem U Know Me Records, oraz
  • Zenker Brothers – duet braci Dario i Marco Zenker, prowadzących wytwórnię Ilian Tape, w której publikowali m. in. wspomniany Surgeon, Skee Mask czy Andrea.

To dopiero pierwsze ogłoszenie, a już można stwierdzić, że line-up UTDF 2023 będzie świetny. Dlatego polecamy nie czekać z zakupem biletów! Rzecz jasna czekamy też na kolejne ogłoszenia artystów, których występy wzbogacą tegoroczną edycję imprezy. Jako wieloletni patron Up To Date będziemy was informować na bieżąco o wszelkich newsach, a tymczasem poniżej podajemy przydatne linki:

~~~ WYDARZENIE NA FACEBOOKU ~~~ 

~~~ LINK DO ZAKUPU BILETÓW ~~~

Up To Date Festival 2023

23-24.06.2023
SECRET OUTDOOR LOCATION
Białystok, Poland
www.uptodate.pl 

Instagram | Facebook | Soundcloud | YoutubeJest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy