Vladislav Delay & Sly Dunbar & Robbie Shakespeare – 500-Push-Up
Paweł Gzyl:

„Rakka” uzupełniona o dubowy puls.

Zguba – Pomór
Jarek Szczęsny:

Nieustający marsz kostuchy.

Richu M – House Of The Vaporising Sun
Bartek Woynicz:

Ten tytuł mówi wszystko.

Maenad Veyl – Reassessment
Paweł Gzyl:

Muzyka z sali operacyjnej.

Flaner Klespoza – Wędrówka po lesie, w którym mieszkają bogowie i rosną wszechświaty
Jarek Szczęsny:

Spójna opowieść.

The Advent – Life Cycles
Paweł Gzyl:

Futurystyczne electro w oldskulowym stylu.

Field Works – Ultrasonic
Jarek Szczęsny:

Nietoperze jako podstawa twórcza.

Apparat – Capri-Revolution (Soundtrack)
Mateusz Piżyński:

Pierwsza odsłona serii muzyki filmowej Saschy Ringa.

Grischa Lichtenberger – KAMILHAN; il y a péril en la demeure
Paweł Gzyl:

Chrzęszczące ballady.

KeiyaA – Forever Ya Girl
Jarek Szczęsny:

Niepasujące do siebie puzzle.

Atom™ & Jacek Sienkiewicz – Stal
Jarek Szczęsny:

Gotujące się chemikalia.

Kush K – Lotophagi
Łukasz Komła:

Zjadacze lotosu.

Wodorosty – Natura ślepca
Jarek Szczęsny:

Wychłodzona nieustępliwość.

Korzeniecka, Rucki – 2 x perkusja
Jarek Szczęsny:

Nieoczekiwany splot pałeczek i bębnów.Nowości z Crammed Discs

Co aktualnie pulsuje w belgijskiej Crammed Discs? Trochę remiksów, nowe sygnały wysyła Aksak Maboul, pojawił się fluorescencyjny doktor oraz Juana Molina w domowej sesji.

Aksak Maboul – Tout a une fin / Blaue Bleistift / Silent Silhouettes (Crammed Discs | luty / kwiecień 2020)

Kultowa formacja Aksak Maboul powstała w latach 70. z inicjatywy Marca Hollandera (szef Crammed Discs) i Vincenta Kenisa. W 2014 roku muzycy reaktywowali działalność zespołu, ale już w innym składzie. Mikrofon przejęła Véronique Vincent znana z grupy The Honeymoon Killers nagrywającej w latach 80. Powrót Aksak Maboul przyniósł longplay Ex-Futur Album z niedokończonymi kompozycjami z lat 1980-1983 i liczne koncerty w Europie. Po dwóch latach ukazały się remiksy utworów z Ex-Futur Album w interpretacji choćby takich artystów jak Jaakko Eino Kalevi, Lætitia Sadier, Burnt Friedman, Marc Collin czy Lena Willikens.

15 maja zostanie wydany podwójny album Figures z całkowicie premierową muzyką Aksak Maboul, który obecnie przyjął formę kwintetu. Na rozgrzewkę możemy posłuchać trzech utworów: Tout a une fin, Blaue Bleistift i Silent Silhouettes. Do tego pierwszego powstał znakomity klip autorstwa Yoanna Stehra, a z kolei Silent Silhouettes mocno rozbudza apetyt na całość.

Doctor Fluorescent – Doctor Fluorescent (Crammed Discs | luty 2020)

Amerykański duet Doctor Fluorescent zadebiutował pod koniec lutego w katalogu Crammed Disc. Jeden z członków tego projektu, Scott Gilmore, wydał w ubiegłym roku solowy album Two Roomed Motel. Po drugiej stronie mamy Eddie’ego Ruscha Jr, którego można kojarzyć m.in. z takich alisów jak E Ruscha V czy Secret Circuit.

Fluorescencyjny Doktor wymieszał retromanię (dużo tu analogowych syntezatorów, automatów perkusyjnych) z psychodelią i piosenką, doprawiając całość eksperymentami – skupionymi głównie na poszukiwaniu różnych brzmień. Doktor zdradza nam rozmaite inspiracje podpływające w okolice Air, Stereolab, Daft Punk, R.Stevie Moore’a i muzyki filmowej z lat 70. Koniec końców fluorescencyjny magik nie stworzył nowej mikstury, ale sprawnie połączył sprawdzone składniki, co zaowocowało przemiłą i na swój sposób wciągającą opowieścią.

Juana MolinaCara de Espejo (home session) (Crammed Discs | marzec 2020)

Argentyńska artystka regularnie przypomina o sobie choćby jak w tym przypadku jednym, domowym i dobrze już znanym nagraniem Cara de Espejo z płyty Halo, ale w nieco innej wersji. Przypomnę, że jesienią 2019 roku ukazała się EP-ka Juany MolinyForfun z punkowym obliczem jej muzyki.

Ekiti Sound – Abeg No Vex Remixes VOL​.​1 (Crammed Discs | marzec 2020)

Ekiti Sound to muzyk, wokalista i producent z Nigerii, który zadebiutował w ubiegłym roku w Crammed Discs oryginalnym albumem Abeg No Vex. Teraz doczekaliśmy się trzech remiksów nagrań Sounda. Za jego muzykę wzięli się kanadyjski producent Hrdvsion, londyński projekt Stan-ley & BeatSoul oraz francuski producent i DJ Soul Edifice. Wyszła naprawdę niezła porcja muzyki tanecznej z przeznaczeniem na najlepsze parkiety klubowe o zabarwieniu tech-house’u i beats.

Kompozycja Song For Lara (Stan-ley & BeatSoul Remix) została dodatkowo wzbogacona o klip nakręcony w Lagosie przez Ekitiego w miejscu o nazwie Bar Bar, w którym – jak donosi artysta – można odpocząć po ciężkim dniu. Warto wspomnieć, że w tym obrazie wystąpili czołowi twórcy podziemnej sceny elektronicznej w Lagosie, czyli DJ Ayzin, DJ Pastagros i sam Leke aka Ekiti Sound.

Stubbleman Griffith Park / (Aksak Maboul Remix) (Crammed Discs | marzec 2020)

Ten projekt tworzy słynny belgijski producent Pascal Gabriel. Wyprodukował dziesiątki (a może setki?) albumów bardzo znanych artystów – m.in. Dido, Kylie Minogue, Inspiral Carpets, Can, Bebel Gilberto, Miss Kittin, Wire, Ladyhawke. Co ciekawe, dopiero w zeszłym roku Gabriel wydał swój pierwszy solowy album pt. Mountains and Plains. Aksak Maboul przygotowali kolażowy i oniryczny remiks utworu Stubblemana Griffith Park. Warto też sprawdzić dwie inne interpretacje nagrań Gabriela, przygotowane przez Penelope Trappes i Simona Fishera Turnera.

 

Strona Crammed Discs »Profil na Facebooku »

 


Dołącz do ponad 13 000 fanów na Facebooku:

Komentarze