Wpisz i kliknij enter

Marina Herlop – Nekkuja

Scenariusz ogrodowy.

Z pozoru trudno uwierzyć w historię o nerwach Mariny Herlop, które towarzyszyły jej przed premierą albumu „Pripyat”. Niepewność, co do odbioru przez publiczność niecodziennej propozycji muzycznej, spędzała jej sen z powiek. Dziś, kiedy jasnym jest, że tamta płyta zalicza się do znakomitych, a kariera Hiszpanki rozkwita, łatwo o odebranie temu wyznaniu autentyczności. Tymczasem choć muzyka Herlop staje się jaśniejsza, to przecież skutecznie odgradza się od mainstreamu fundując zestaw pokrętnych studyjnych efektów.

Jej występ na krakowskim Unsoundzie to naturalny krok, ale obecność na albumie „Gentle Confrontation” Loraine James już niekoniecznie. „Nekkuja” idzie jeszcze w inną stronę. Sprawia wrażenie przyjaźniejszej, ale niepozbawionej poszukiwań stylistycznych. Kompozytorka jest niezmordowana w poszerzaniu swojej estetyki. Dźwięk i częstotliwość nie zawsze muszą być przyjemne, ale zawsze interesujące. Przynajmniej dla niej. No i muszą zostawić przestrzeń dla fascynującego głosu. Jak w „Karadzie”.

Ten utwór, jak i spora część niedługiej płyty, pokazuje silne związki muzyki z przyrodą. W tym utworze głos Herlop dostosowuje się dźwięków ptaków. Tempo podkręca „La Alhambra”, gdzie fortepian wprowadza barokowy urok. Z kolei „Busa” i „Cosset” przypominają o dziecięcym niemal charakterze jej zwariowanej elektroniki, ale jest ona równocześnie bardzo zdyscyplinowana, co nie musi prowadzić do bardzo poważnych rezultatów. A już słuchając zjawiskowego utworu „Reina Mora”, w ogóle poczuć się można niczym w krainie sielskiej, w której artystka realizuje swój ogrodowy scenariusz.

Ciekawe, że nawet ChatGPT nie pomógł jej w wymyśleniu tytułu tej płyty. Więc go zmyśliła, a konkretnie wymyśliła słowo, a dociekliwi podpowiedzieli jej, że takie już istnieje w języku fińskim i odnosi się do słodyczy. Najjaśniej błyszczy „Babel” zamykający całość. Łatwość przeskakiwania między koncepcjami porównać mogę do Julii Holter (do Jenny Hval porównywałem ją ostatnio), a wracając do samego utworu to zachwycająca jest w nim przestrzeń i nieco futurystyczny rys. W jej muzyce jest ciągle więcej zagadek niż odpowiedzi.

PAN | 2023


Bandcamp: https://marinaherlop.bandcamp.com/album/nekkuja
FB: https://www.facebook.com/marinaherlop
FB PAN: https://www.facebook.com/pan.hq


 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy