Luksemburski pianista zagra podczas Koncertu Otwarcia TNMK 2025!
18 października organizatorzy jednego z naszych ulubionych festiwali, z którym od lat łączy nas nazwa i zamiłowanie do niebanalnej, odkrywczej elektroniki – Tauron Nowa Muzyka Katowice, ogłosili że gwiazdą przyszłorocznej, jubileuszowej (bo już 20.!) edycji TNMF będzie luksemburski pianista Francesco Tristano!
43-letni artysta to „złote dziecko” współczesnej pianistyki. Uczył się w konserwatoriach w Luksemburgu, Brukseli, Rydze czy Paryżu, by wreszcie trafić do renomowanej Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Jerome Lowenthal, Bruce Brubaker i Jacob Lateiner.
Zadebiutował w 2000 roku występami z Rosyjską Orkiestrą Narodową, kilka lat później zaprezentował i dyrygował dla Grand Théâtre de Luxembourg i Beaux-Arts w Brukseli adaptację na fortepian i smyczki „Czterech pór roku” Vivaldiego, ale największy rozgłos przyniosły mu autorskie nagrania, w których eksplorował połączenie klasyki z elektroniką.
To właśnie nieszablonowe podejście Francesco Tristano do tzw. contemporary music i łączenia jej z elektroniką zaowocowało jego kontraktami z tak uznanymi wytwórniami jak choćby Infiné, Deutsche Grammophon, Transmat czy spółką-córką Sony – Sony Classical.
Na cyfrowych łamach Nowamuzyka.pl wspominaliśmy o kilku płytach luksemburskiego pianisty. W 2011 r. Sławek Pawłowski opisywał album F. Tristano pt. „Idiosynkrasia” (link do recenzji), zaś w 2016 r. Paweł Gzyl zrecenzował płytę „Surface Tension”, którą Tristano nagrał wspólnie z legendarnym producentem techno z Detroit – Derrickiem May’em (link do recenzji).
W dotychczasowej historii elektroniki zapisał się nie tylko jako twórca solowy ale też jako muzyk, który chętnie nawiązuje współpracę z innymi artystami. Z tych wspomnieć należy – poza wymienionym już D. May’em – takie nazwiska chociażby jak Alva Noto, Christian Fennesz czy Ryuichi Sakamoto (wydany w Japonii wspólny album artystów pt. „Glenn Gould Gathering”), Moritz von Oswald (z którym Tristano współpracował przy swojej płycie pt. „Auricle Bio On”), Murcof (który z kolei wyprodukował album pianisty pt. „Not For Piano”), by w końcu przypomnieć współpracę, która okazała się jednym z największych sukcesów komercyjnych nurtu contemporary & electronical – album „Versus” nagrany wspólnie z Carlem Craigem.
Francesco Tristano zostawił swój ślad także w historii polskiej muzyki klasycznej i neo-classical. Otóż w 2019 r. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, pianista wystąpił przed polską publicznością z wyjątkowym projektem „Conversations with Wojciech Kilar”, w ramach którego to występu zaprezentował autorską interpretację muzyki jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich kompozytorów.
Koncert ten odbył się 17 listopada 2019 r. w warszawskim Teatrze Palladium, a jego zapis został zarejestrowany przez Narodowe Centrum Kultury tj. organizatora festiwalu Eufonie. Nakład płyty CD i DVD z tego koncertu rozszedł się bardzo szybko i nie występuje już w ogólnodostępnym obrocie. Szczęśliwie można go obejrzeć online w ramach serwisu VOD TVP (link). Tym cenniejsze więc wspomnienia tych, którzy doświadczyli tamtego koncertu F. Tristano na żywo. Z kolei Ci, którym nie udało się posłuchać luksemburskiego pianisty w 2019 r. w Warszawie, właśnie dostali na to kolejną szansę – podczas Koncertu Otwarcia Tauron Nowa Muzyka Katowice 2025! Polecam po stokroć!
Oficjalna strona internetowa TNMK 2025
Oficjalna strona zakupu biletów na TNMK 2025
***
W artykule wykorzystano fotografię autorstwa: © Zdena Hanakova (źródło)