Wpisz i kliknij enter

Zapowiedź Up To Date 2022 – część II

Co warto zobaczyć podczas Up To Date 2022? Sprawdź drugą zapowiedź!

13. edycja festiwalu potrwa od 2 do 4 września i rozegra się w znanych nam przestrzeniach Stadionu Miejskiego w Białymstoku, Pałacu Branickich czy Klubie FOMO. W pierwszej zapowiedzi tegorocznej odsłony Up To Date’a Ania Pietrzak naprowadza na artystów, których niewolono pominąć. Czas na moją piątkę festiwalową. W przygotowaniu kolejna lista, autorstwa Michała Wiśniewskiego, już niedługo!

Cały lin-up znajdziecie na stronie festiwalu: www.uptodate.pl

Linki do zakupu biletów:

Biletomat.pl – link
Going. – link

Up To date 2022

Antonina Nowacka to artystka dźwiękowa, którą należy kojarzyć m.in. z duetem WIDT, Mentos Gulgendo czy ze współpracy z zespołem kIRk oraz Warsaw Improvisers Orchestra. Jej instrumentem jest niezwykły głos, w tym jego barwa oraz siła ekspresji. Nowacka doskonale funkcjonuje poza wszelkimi składami i nagrywa solowe płyty, które są doceniane nie tylko nad Wisłą. Album Lamunan inspirowany jej podróżą do Indonezji, znalazł się na liście stu najlepszych płyt 2020 roku na łamach portalu „The Quietus”. W październiku tego roku ma się ukazać nowe wydawnictwo Antoniny Languoria stworzone wspólnie z duńską artystką Sofie Birch. Ale zanim to nastąpi, będzie można usłyszeć jej głos w sercu Podlasia, w Białymstoku, podczas Up To Date Festival!

Rozmowa Jarka Szczęsnego z Antoniną Nowacką – tutaj.

NIEDZIELA 4.09. / koncert zamknięcia

Up To date 2022

Resina, czyli Karolina Rec, trójmiejska wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka, mająca na koncie współpracę z wieloma cenionymi artystami z rodzimej sceny, wśród nich m.in. Christina Vantzou, Natalia Zamilska, duet BNNT, Hubert Zemler, Natalia Fiedorczuk, Maciej Cieślak, Michał Biela, Mateusz Rychlicki czy NOON. Tworzy też muzykę do filmów (m.in. Królik po berlińsku), spektakli teatralnych i gier komputerowych (Vampire: The Masquerade – Shadows of New York).

O Karolinie Rec zrobiło się głośno w 2016 roku, w momencie wydania pierwszego albumu pod aliasem Resina w brytyjskiej oficynie 130701 (pododdział FatCat Records). Resina w bardzo świeży sposób połączyła brzmienie wiolonczeli z elektroniką (m.in. looperem). Po dwóch latach ukazał się jej kolejny materiał Traces naładowany jeszcze większą mocą i dramaturgią niż debiutancki krążek Resina. Następnie pojawiła się EP-ka z remiksami nagrań z Traces, przygotowanymi przez Abula Mogarda, Lotic, Bena Frosta i Williama Criaga. W tamtym czasie Resina wystąpiła na Up To Date w Pałacu Branickich. W tym roku powróci do Białegostoku z kompozycjami pochodzącymi z płyty Speechless opublikowanej w 2021 roku i nagranej m.in. z udziałem gdańskiego Chóru 441 Hz. Z języka łacińskiego „resina” oznacza „żywica”, więc pozostaje czekać na powolny „opad” gęstej, lepkiej i mrocznej mazi dźwiękowej.

NIEDZIELA 4.09. / koncert zamknięcia

Up To date 2022

Simon Scott

Pamiętacie brytyjski zespół Slowdive? Simon Scott w latach 90. był perkusistą tej grupy (w wieku 16 lat zastąpił pierwszego perkusistę Slowdive – Adriana Sella), a równo 10 lat temu opublikował swój pierwszy krążek dla wytwórni 12k, prowadzonej przez Taylora Deupree. W ostatnich latach współpracował m.in. z Machinefabriekem, Dagiem Rosenqvistem, Nilsem Frahmem, Rafaelem Antonem Irisarrim, Marcusem Fischerem czy The Sight Below. W 2006 roku Scott założył swoją wytwórnię Keshhhhhh Records, gdzie zaczął wydawać artystów nagrywających muzykę elektroniczną i eksperymentalną. Brytyjczyk debiutował płytą Navigare (2009) w katalogu norweskiego labelu Miasmah założonego przez Erika Skodvina z Deaf Center. Później pojawiły się kolejne albumy: np. Silenne, Bunny, Below Sea Level. Z kolei jego nagranie For Martha znalazło się na składance Pop Ambient 2012. Dyskografia Scotta od tamtego czasu znacznie się rozrosła, a najnowsze wydawnictwo Simona Apart wyszło znów w amerykańskiej oficynie 12k. To będzie jego pierwszy set na Up To Date.

SOBOTA 3.09. / Centralny Salon Ambientu

Up To date 2022

DJ Hype

Za tym aliasem ukrywa się brytyjski producent i DJ Kevin Ford, który słynie z tworzenia jungle i drum’n’bassu. Jest na scenie od niemal 40 lat, a na poważnie zaczął produkować muzykę w 1989 roku (wtedy też zwyciężył w didżejskim konkursie DMC). DJ Hype pod nazwą The Scientist wypuścił w świat dwa klubowe killery: The Bee i Exorcist, czyli jedne z pierwszych hitów sceny jungle. Współtworzył też słynny soundsystem Shut Up And Dance. Mniej więcej w tym samym czasie Brytyjczyk prowadził program w londyńskiej pirackiej stacji radiowej Fantasy FM (później działał na falach Kiss FM) i był znany ze swoich wyjątkowych umiejętności miksowania i skreczowania. Początek lat 90. przyniósł mu status poważnego „zawodnika” płynącego w nurcie breakbeatowwego hardcore’a i jungle rave. Wpadły na jego konto różne nagrody i wyróżnienia (m.in. dla najlepszego DJ’a radiowego w latach 1994-95). Założył też własną wytwórnię Ganja Records, a później kolejną True Playaz wraz z Pascalem i DJ Zinc’em. Nakładem tej pierwszej ukazał się pierwszy album DJ Hype’a zatytułowany Still Smokin. Już niedługo będzie można usłyszeć Kevina Forda na Up To Date, który na pewno rozkręci żywiołowy set!

PIĄTEK 2.09. / scena Beats

Up To date 2022

Jazxing to gdański duet tworzony przez Mateusza Filipiuka i Jakuba Sautycza. Oficjalnie wystartowali mini EP-ką w 2014 i niemal od razu związali się z takimi wytwórniami jak Polena Recordings, Transatlantyk czy Father And Son Records And Tapes. Dzięki The Very Polish Cut Outs wypłynęli na większe akweny rodzimej sceny balearic/house/disco, a do tego zasłynęli editem utworu A Może By zespołu Transport Band. To również organizatorzy cyklu edukacyjnego Gdańska Szkoła Disco. Mają też na koncie remiks do utworu There is no Planet autorstwa Luca Averna & Chris Coco, który pozwolił polskiemu duetowi zaistnieć w brytyjskim labelu eclectics music. Obecnie przygotowują się do wydania pierwszego longplaya (!) zatytułowanego Pearls of the Baltic Sea. Premiera już 16 września w barwach brytyjskiego labelu Higher Love. Jazxing zaprosili do współpracy różnych artystów, w tym Pawła Nowickiego (Kobiety), Michała Jana Ciesielskiego (Quantum Trio, Alfah Femmes), Vojto Monteura (ex-EABS, Miloopa), Kamila Kozłowskiego (Van Cyklop). Jedno jest pewne: nadbałtyckie balearic wjedzie na pełnej!

NIEDZIELA 4.09. / after party

 Jest nas ponad 15 000 na Facebooku:


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Polecamy